تزریق چربی به لب

تزریق چربی به لب

تزریق چربی به لب

تزریق چربی به لب :با افزایش سن حجم لب کم شده ،ارتفاع لب کاهش یافته و بر جستگی آن در صورت کاهش می یابد. لب فوقانی از دو قسمت لب سفید و لب قرمز تشکیل شده است که توسط حاشیه لب  از یکدیگر جدا شده اند .

تزریق چربی یه لب

با تشکیل چروک عمودی و موازی در قسمت سفید لب فوقانی ظاهر نامطلوبی ایجاد می شود و در صورت استفاده از روژ لب بصورت خطوط عمودی قرمز رنگ در لب بالا خودش را نشان می دهد. بطور معمول لب تحتانی حجیم تر از لب فوقانی است و کمی جلوتر از آن قرار گرفته است.

می توان گفت لب تحتانی حدودا دو برابر لب فوقانی می باشد. در حالیکه لب بالا و پایین نسبت به هم بعنوان خواهر در نظر گرفته می شوند نیمه راست و چپ هر کدام از لب ها بعنوان دو قلو نسبت به یکدیگر تصور می شوند و وجود تقارن در این دو نیمه بسیار مهم و اساسی می باشد. در تزریق چربی لب با حجم دادن و برجسته کردن حاشیه لب جذابیت و زیبایی صورت بیشتر می شود.

پیوند چربی می تواند برجستگی طولانی مدت در لب ها ایجاد کند.

اولین نکته ای که می بایستی در تزریق چربی لب مد نظر قرار گیرد فرم ساختاری لب و آگاهی از آناتومی لب و ساختمانهای مرتبط به آن مثل فک و دندانها است. همانطور که یک معمار نباید انتظار داشته باشد که صرفاً با روی هم قرار دادن مواد و متریال ساختمان زیبایی بنا کند، یک جراح زیبایی نیز بدون آگاهی کامل از ساختار لب و اینکه قرارگیری یک پر کننده در هر قسمت لب چه تاٌ ثیری روی فرم کلی لب می گذارد ، نمی تواند فرم متناسب و زیبایی از لب بوجود آورد. جراح با در نظر گرفتن عوامل موٌثر در جذابیت لب می تواند با انجام تزریق چربی، زیبایی و تناسب طبیعی و ذاتی لب، متناسب با چهره فرد را ایجاد کرده ، لب جوان تر و جذاب تری را به فرد ببخشد.

تزریق چربی به لب

البته صرفا شناخت خصوصیات “لب زیبا” کافی نیست. درک این نکته ضروری است که اضافه کردن بافت به یک بخش لب، چه اثراتی بر ساختار مجاور آن می گذارد. در مورد افرادی که ذاتا لبهای خوش فرمی دارند، اضافه کردن بافت چربی تقریباٌ به هر نقطه از لبشان نتیجه زیبایی به همراه خواهد داشت در صورتی که در مورد افرادی با لب های باریک و بی تناسب ، حجم دادن به کل لب ،نه تنها به بهبود ظاهری کمکی نمی کند بلکه ممکن است موجب افتادگی لب ، بخصوص لب بالا شود.

تزریق چربی به لب بالا

لب بالای زیبا دارای خط سفید مشخصاً برجسته و پیوسته در طول خط مرزی لب با پوست بالای لب می باشد.این برجستگی که از پوست لب بالا جدا می باشد و در دو قوس لب بالا، به بیشترین برجستگی خود می رسد،با رسیدن به گوشه های لب، کمتر شده، به حالت مقعر در می آید در حالی که در مرکز و بالای لب ، فرم محدب و برجسته تری به خود مِی گیرد.درست زیر قوس لب بالا، قرمزی لب در وسط یک برجستگی مشخص و حجم کاملاٌ مرکزی را پدید آورده که به عنوان عنصر زیبایی شناختی در لب بالا به حساب می آید.

تزریق چربی به لب پایین

لب پایین همان برجستگی مرزی لب بالا را دارد، با این تفاوت که مانند لب بالا به وضوح به چشم نمی آید و در ضمن سفید رنگ هم نیست. لب پایین زیبا در جذاب نشان دادن لب بالا و چهره بسیار موثر است. تفاوت لب بالا و پایین در یک شخص جوان و نرمال در برجستگی قرمزی لب پایین است که تقریبا ۳/۲ برابر بیش از لب بالا است.

تزریق چربی در لایه ها یا بخش های مختلف لب، به نتایج مختلفی می انجامد. به همین دلیل برای ایجاد تغییری مثبت در لب می بایستی به لایه ها و مناطق آناتومیکی لب که قرار است تزریق در آن صورت گیرد توجه بسیار داشت.

بزرگ و برجسته کردن لب‌ها چگونه انجام می‌شود

بزرگ کردن و پرتز لب‌ ها را می‌توان تنها با صرف یک ساعت وقت انجام داد. این عمل با استفاده از بی‌حسی موضعی یا تزریق آرام‌بخش انجام می‌شود. اغلب بیماران، این عمل را در مطب و تحت بیهوشی موضعی انجام می‌دهند. در واقع انجام عمل بزرگ کردن لب در کلینیک مشابه با انجام یک درمان دندانپزشکی در مطب دندانپزشک است.

ترزیق چربی به لب

مراقبت های پس از تزریق چربی به لب

بعد از تزریق چربی به لب بیمار می‌تواند برای کاهش تورم و کبودی بر روی لب‌های خود کمپرس سرد بگذارید. طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعدی نیز در صورت نیاز می‌توانید برای برطرف کردن هر گونه درد یا ناراحتی، از مسکن‌های غیر تجویزی استفاده کنید.

بسته به نوع تزریقی که داشته‌اید ممکن است پزشک متخصص  توصیه‌های خاصی برای شما داشته باشد مانند نخوابیدن بر روی شکم و یا محدود کردن حرف زدن ، جویدن ، خندیدن و یا خودداری از انجام فعالیت فیزیکی شدید تا یک هفته پس از جلسه درمانی.

نکات مهم در تزریق چربی لب ها

۱- به علت پرخون بودن و نرمی خاص بافت لب، میزان تورم بعد از تزریق نسبت به سایر مناطق صورت بیشتر است و تا ۳ هفته تداوم می یابد و ۲-به دلیل تحرک بیشتر لب ها نسبت به سایر قسمتهای صورت ، میزان ماندگاری چربی در این بافت کمتر است و به طور متوسط ۴/۱ حجم تزریق شده فرصت پیوند می یابد. به همین دلیل امکان نیاز به تزریق مجدد بیشتر است. با وجود این مورد، فرم طبیعی و جذاب لب که بعد از تزریق چربی بوجود می آید آنچنان کم نظیر است که داوطلبان این تزریق روز به روز بیشتر می شوند.

تزریق چربی به لب

۲-تزریق چربی در نواحی اطراف لبها مثل گوشه لب، خط خنده ، ناحیه گونه روی حفره دهان و محدوده زیر لب به سمت چانه نیز در تکمیل زیبایی لبها به منظور جوانسازی ، ضروری است.

۳-در نواحی چانه ای به دلیل گود افتادگی گوشه لبها به سمت چانه، همزمان با افتادگی میان چانه که به صورت، حالت افتادگی و شلی شدیدی می دهد ، نیاز به تزریق چربی از سنین ۴۰ به بعد کاملا محسوس است.

۴-در مناطق اطراف لب نیز به علت تحرک نسبتا زیاد نسبت به بقیه صورت ، میزان امکان پیوند بافت چربی کمتر بوده و نیاز به روتوش ۲-۳ ماه بعد افزایش مِی یابد. نکته مهم در تزریق چربی ناحیه فکی آشنایی کامل جراح به آناتومی منطقه و توجه به وجود شاخه عصب صورت که مسئول عصب دهی کنار چانه و پایین لب است، می باشد. در عین حال باید به سایر ساختارهای حیاتی دیگر نظیر شریان و ورید صورت، غده بنا گوشی و غدد دیگر بزاقی در ناحیه، دقت کافی مبذول داشت تا سلامت فدای زیبایی نشود.

معایب تزریق چربی  به لب چیست

۱-بسیاری از افرادی که کاندید تزریق چربی می شوند لاغر اندام هستند و چربی زیر پوستی در تمام نقاط بدن اندک می باشد و صورت لاغر آنها نشان دهنده کمی بافت چربی در کل بدن می باشد . در این افراد پیدا کردن بافت چربی مناسب برای تزریق چربی مشکل است و چنانچه نتوان از شکم و یا ران برای برداشت چربی استفاده کرد از ناحیه پهلوها برای این منظور استفاده می شود

۲- نکته منفی دوم در روش تزریق چربی زمان بر بودن آن است و مواد تزریقی باید از بدن فرد گرفته شده و آماده تزریق شوند که بطور متوسط هر جلسه تزریق چربی ۳ ساعت زمان می برد. مورد بعد قیمت تزریق چربی می باشد که در مقایسه با تزریق ژل در حجم های کوچک مثلا یک یا دو میلی لیتر بیشتر از تزریق ژل است. ولی بدلیل ماندگاری طولانی در مقایسه با تزریق سالانه ژل در دراز مدت این روش مناسب تر و مقرون به صرفه تر است.

از نظر علمی، عمل تزریق چربی و بهبود وضعیت ظاهری اندام مورد نظر چگونه اتفاق می افتد؟

در میان سوالات متداول  که افراد در مورد تزریق چربی دارند ، شاید کمتر کسی علاقه مند و پیگیر پروسه علمی این کار باشد. اما بهتر است بدانید که پس از استخراج چربی مورد نظر از بدن خود فرد و آماده سازی آن طی فرآیند حذف سلول های غیر زنده، این چربی به کمک سرنگ های مخصوصی با قطر بیشتر به زیر پوست ناحیه مورد نظر تزریق می گردد. در این هنگام، سلول های زنده چربی در صورتی که از طریق عروق خونی تغذیه شوند شروع به رشد کرده و در محل مورد نظر افزایش حجم ایجاد می کنند.

ورم حاصل از تزریق چه زمانی کم و طبیعی میشود؟

بلا فاصله پس از تزریق چربی ناحیه تورم زیادی و جود ندارد اكثر بیماران بعد از تزريق با دیدن چهره جديد خود تعجب می كنند.نورم بعد تزريق به ميزان چربى تزريق شده ومحل ترزريق و عوامل فردى بستگى دارد.

در صبح ها ممکن است در هفته اول تورم زیاد تر شود که نگران کننده نیست و حتی در برخی موارد ممکن است در روز دوم یا سوم بطور ناگهانی ورم بیشتر شود. هر چند در اغلب موارد اشکالی ندارد ولی مى توانيد با پزشک خود مشورت کنید نهایتا ده روز تا دو هفته بعد ورم برطرف میشود.ماندن تورم خود باعث جوان سازى مى شود چون در اينده ايجاد كلاژن سازى مى كند.

 ایا عمل برداشتن چربی از بدن، نیازمند بیهوشی می باشد؟

معمولاً جواب منفی است  و  نیازی به بیهوشی نیست و تزریق چربی در اکثر موارد با بی حسی موضعی قابل انجام می باشد و درد غیرقابل تحملی نخواهد داشت. به دلیل ترس از عمل جراحی، معمولاً این بحث یکی از مهمترین سوالات متداول  برای تزریق چربی می باشد. در صورتیکه بیمار دچار استرس زیاد باشد بهتر است پیش از تزریق با پزشک معالج  خود مشورت کرده تا در صورت نیاز داروهای آرام بخش برای وی تجویز گردد.

به چه علائم هشدار دهنده ای بیمار باید توجه کند؟

چنانچه در دو هفته اول درد و تورم ناگهانی همراه با تب و لرز وجود داشته باشد بیمار باید سریعا به پزشک خود مراجعه نماید

 

 

دکتر هدی عین اللهی – متخصص پوست و مو 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *