جراحی زاویه سازی فک

جراحی زاویه سازی فک

جراحی زاویه سازی فک

جراحی زاویه سازی فک تاثیر زیادی در شکل و ظاهر فرد دارد. هر چه فک برجسته‌تر و زاویه‌دارتر باشد، چهره‌ی فرد حالت مردانه‌تری را پیدا خواهد کرد. با این حال، زمانی که جراحی زاویه سازی برجستگی زیادی داشته باشد، فک نسبت به دیگر اجزای صورت بزرگ‌تر خواهد بود.

جراحی زاویه سازی فک

این باعث می‌شود صورت شکل مربعی پیدا کند و موجب شود افراد به این جراحی تمایل بیشتری پیدا کنند. در جراحی، زاویه فک با اتصال لبه‌های پایین و پشتی فک، مجددا شکل داده می‌شود. اگر از فک خود رضایت کامل را ندارید یا می‌خواهید چهره زیباتری داشته باشید، جراحی زاویه سازی فک میتواند  گزینه خوبی برای شما باشد.

کاندیدای جراحی زاویه سازی فک

برای رسیدن به فک کانتور شده‌ای که به آن علاقه دارید باید پیش از عریض کردن فک پایین، عملکرد فک و دندان ها به طور مناسب انجام شود. اگر خط فک کمی ضعیف باشد و عملکرد دندان‌ها درست نباشد، عریض کردن فک با پروتزها می‌تواند چهره‌ای که در انتظار آن هستید را به شما بدهد. علاوه بر سلامت فک و دندان، سیستم ایمنی بدن نیز باید درست عمل کند تا احتمال ایجاد عفونت پس از جراحی زاویه سازی فک به حداقل خود برسد.

ممکن است جراح از پروتزهای سیلیکونی یا انواع دیگر پروتز ها که با بدن واکنش خطرناکی نشان نمی‌دهند استفاده نماید. پروتز بر روی استخوان فک قرار داده می‌شود تا اندازه های استخوان و ابعاد آن را بیشتر کند.

اگر برای ایجاد خط فکِ برجسته‌تر از ژل‌های بافتی نرمی مانند ژوویدرم یا رستیلن استفاده کرده اید و از نتیجه‌ی به دست آمده راضی هستید، شما کاندیدای مناسبی برای استفاده از پروتزهای فک هستید. نتایج به دست آمده از ژل‌های بافت نرم با گذشت زمان از بین می‌روند، ولی پروتزهای فک برای همیشه در محل خود ثابت میمانند.

مراحل آمادگی برای جراحی زاویه سازی فک

قبل از جراحی پروتز فک، فرد متقاضی باید به اندازه کافی استراحت کند. تغذیه مناسب و نوشیدن آب کافی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا تغذیه مناسب و نوشیدن آبِ به اندازه کافی در روزها و هفته‌های پیش از جراحی زاویه سازی فک باعث عملکردِ مناسبِ سیستم ایمنی بدن می‌شود. احتمالا جراح پلاستیک دستورالعمل تغذیه قبل از جراحی را به بیمار ارائه داده تا کاملا بیمار برای جراحی آماده شود.

مراحل آماده سازی جراحی زاویه سازی فک

رعایت این دستورالعمل، مخصوصا در روز جراحی زاویه سازی فک، دارای اهمیت زیادی است. همچنین متخصص به بیمار می‌گوید که مصرف چه داروهای تجویزی یا غیر تجویزی را باید قبل از جراحی زاویه سازی فک قطع نماید. بیمار باید جراح را از همه داروهایی که به صورت منظم مصرف می‌کند، از جمله مکمل‌های گیاهی، آگاهی دهد. همچنین بیمار باید قبل از جراحی زاویه سازی فک، از مصرف سیگار نیز پرهیز کند.

فرآیند جراحی زاویه سازی فک چگونه است ؟

ممکن است فرآیند جراحی فک  فرآیند تغییر شکل فک به صورت مجزا، یا به همراه دیگر جراحی ها (مانند لیفت صورت، پروتز گونه یا چانه) انجام شود. جراحی را می‌توان در مطب یا در یک مرکز جراحی به شکل سر پایی انجام داد. جراح شکل و اندازه‌ی پروتزی که متناسب با آناتومی بدن بیمار بوده و وی را به اهدافش میرساند انتخاب می کند. معمولا جراحی زاویه سازی فک با استفاده از داروی بی حسی داخل عروقی یا توایلایت انجام می‌شود.

اگر از بی حسی توایلایت استفاده گردد، بیمار کمی آرامش پیدا میکند اما هوشیاری خود را از دست نخواهد داد. پزشک و بیمار باید قبل از جراحی زاویه سازی فک در مورد داروی بی حسی خوب مشورت نمایند.

جراح برشی را در دهان، نزدیک محل قرارگیری پروتز میزند. با بالا بردن بافتِ صورت، کیسه‌ای برای قرارگیری پروتز روی استخوان ایجاد می‌شود. آخرین مرحله بستن برش با بخیه میباشد. اگر جراحی زاویه سازی فک به تنهایی انجام شود، حدود یک تا دو ساعت طول میکشد. اگر جراحی‌های دیگری نیز هم قرار باشد همزمان انجام شود، جراحی مدت بیشتری طول میکشد.

پس از جراحی، محل جراحی به مدت سه تا هفت روز با استفاده از باند بسته خواهد شد  تا عمل جویدن با آن قسمت انجام نشده و فک استراحت کند. بعد از گذشتن حدود یک هفته، بخیه‌ها باید کشیده شوند اما بخیه‌های داخل دهان بعد از دو هفته خود به خود جذب میشوند.

مراقبت‌های پس از جراحی پروتز فک چه مواردی هستند؟

تورم

تورم، یک نوع جواب بدن به هر نوع واکنش غیر طبیعی میباشد. تورم در روزهای دوم یا سوم پس از جراحی زاویه سازی فک به حداکثر اندازه خود میرسد. تورم عضلات فک موجب می‌شود چند روز باز کردن دهان برای بیمار به سختی صورت بگیرد.

 

مراقبت های پس از جراحی زاویه سازی فک

برای کاهش تورم استفاده از کیسه یخ در دو طرف صورت کمک بزرگی خواهد کرد. بیمار باید در ۴۸ ساعت اول پس از جراحی، هر بیست دقیقه یک بار به مدت بیست دقیقه کیسه یخ را روی صورت بگذارد، سپس بیست دقیقه استراحت نموده و این کار را دوباره تکرار کند. استفاده از نخود منجمد نیز موثر خواهد بود.

بعد از گذشت  ۴۸ ساعت، بیمار باید استفاده از کیسه یخ را قطع کرده و استفاده از کیسه گرم را شروع کند. او می‌تواند یک پارچه شستشوی مرطوب، بطری آب گرم، یا برنج خام موجود در جوراب لوله‌ای را در مایکروویو گرم نماید. همچنین بیمار باید پیش از قرار دادن کیسه گرم روی صورت، حتما آن را تست کند که داغ نبوده و باعث سوختگی پوست نشود.

رژیم غذایی

معمولا فرد بی حسی موقتی در فک بالا و یا لب پایین احساس خواهد کرد. بی حسی، تورم صورت، و درد موجب می‌شوند خوردن و آشامیدن در ابتدا برای بیمار راحت نباشد.
بیمار باید تا سه هفته بعد از جراحی زاویه سازی فک، از سیگار کشیدن، تف انداختن، استفاده از نی یا مصرف نوشیدنی‌های گازدار پرهیز کند.

بیمار نباید غذاهای محکم و شکننده مانند پاپ کورن، چیپس، دانه‌ها و مغزیجات بجود.
برای خوردن و وارد کردن برخی غذاها به معده، بیمار باید با سرنگ تغذیه غذا را بکشد. برای انجام این کار می‌توان از پزشک کمک گرفت.

فعالیت‌ها

تا سه هفته بعد از جراحی زاویه سازی فک نباید جسم سنگینی را بلند کرده یا فعالیت شدید انجام دهد.

فعالیت های پس از جراحی زاویه سازی فک

در سه هفته اول بعد از جراحی زاویه سازی فک، فعالیت باید در حد پیاده روی باشد.
در هفته اول بعد از جراحی زاویه سازی فک می‌توان فعالیت‌های سبکی در منزل را انجام داد. سپس به تدریج به فعالیت‌های گذشته برگشت. این کار موجب افزایش سرعت بهبودی و ایجاد احساسی خوب در بیمار خواهد شد.

خطرات جراحی پروتز فک چیست

وقتی در اطراف دهان بی حسی زده میشود این بی حسی، مانند زمانی است که فرد به دندان‌پزشکی می‌رود. ولی روز بعد از جراحی زاویه سازی فک، بی حسی برطرف شده و لب حس خود را به دست خواهد آورد.

ممکن است حسِی که در قسمت فک وجود دارد یا دائمی یا موقت تغییر کند. علاوه بر این موارد، امکان دارد پروتز جابجا شود. برای کاهش احتمال جابجایی پروتز، جراح متخصص به بیمار توصیه می‌کند تا زمان بهبودی کامل، از انجام ورزش‌های تماسی دوری کند. معمولا، بیمار باید به مدت چهار تا شش هفته از هر نوع برخورد با محل پروتز دوری کند.

ممکن است پروتز عفونی شود. اگر چنین اتفاقی رخ داد، جراح باید جراحی را مجددا انجام دهد.

سوالاتی که مکررا پرسیده می‌شوند

هزینه جراحی فرم دهی فک چانه چقدر است؟

عوامل مختلفی بر هزینه پروتز موثر خواهد بود زیرا جراحی شامل استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های مختلف است که می‌توان هر یک را تا حدی انجام داد. عوامل کلی تاثیر گذار بر هزینه جراحی زاویه سازی فک شامل موارد زیر است:

محلی که جراحی زاویه سازی فک در آن انجام میشود، اینکه آیا جراحی در بیمارستان انجام میشود و بیمار یک شب در بیمارستان بستری می‌شود یا به صورت سرپایی در مطب انجام می گیرد، مکانی که جراحی زاویه سازی فک در آن انجام می شود نیز نقش مهمی در تعیین هزینه جراحی خواهد داشت.

آیا جای بخیه روی صورت باقی می‌ماند؟

از آنجایی که برش جراحی زاویه سازی فک در داخل دهان انجام می شود، هیچ‌گونه اثری از جراحی روی صورت مشخص نیست.

چه روش‌های دیگری برای زاویه‌دار کردن فک وجود دارد؟

روش‌های زاویه‌دار کردن فک به دو گروه جراحی و غیر جراحی دسته بندی می شود:

با استفاده از جراحی

  • برجسته و بزرگ کردن گونه و چانه
  • کوچک کردن فک
  • کوچک کردن چانه
  • لاغر کردن صورت

روش‌های غیر جراحی

استخوان یا پروتز برای فرم دهی فک

جراحی زاویه سازی فک

اینکه برای هرکسی از چه روشی برای زاویه‌دار کردن فک استفاده کنیم به علت بی‌زاویه بودن صورت توجه می‌کنیم. اگر علت از بین رفتن زاویه صورت، کمبود نسج نرم و استخوان باشد، از روش‌های جایگزینی نسجی و پر کردن این منطقه با نسوج طبیعی بدن استفاده می‌شود. به این معنا که از نسج طبیعی بدن مثل استخوان، غضروف یا چربی یا از پروتزهای مصنوعی سازگار با بدن استفاده می‌کنند تا منطقه فک را پر کرده و به آن زاویه بدهند.

کوچک کردن فک های بزرگ با عمل زاویه دار کردن صورت

حتما شما هم در اطرافتان برخی افراد را دیده اید که دارای فک هایی پهن هستند به شکلی که تیزیِ دو طرف فک ها کاملا مشخص و بیرون زده است. این افراد به راحتی می توانند با عمل زاویه دار کردن صورت این مشکل را رفع کرده و مقداری از اضافات بافت ها را بردارند به این شکل که پزشک جراح پس از بیهوشی در اتاق عمل، از داخل دهان برش های در اطراف فک ها و زیر گونه ها ایجاد کرده و در عملی بسیار دقیق و حساب شده، اقدام به تراشیدن اضافات فک ها کرده نهایتا بخیه ها زده می شود.معمولا پس از این عمل مهم نیز می توان نهایتا ۱ ساعت بعد مرخص شد.

 آیا درمان خط فک با تزریق ژل های پوستی امکان پذیر است

قبل از درمان با تزریق ژل پوستی، بیمار باید در صورت لزوم ارزیابی شود و با تزریقات آرام بخش عضلانی در نوارهای پلاتیزمال درمان شود.همچنین اگر در ناحیه گردن زیر چانه با یک زاویه کوچک از گردن، روی مقطع عرضی گردن چربی وجود داشته باشد، لیپوساکشن گردن باید مورد بررسی قرار گیرد.

جراحی زاویه ساری فک

چه کسانی نمی توانند عمل  مادلینگ چهره  را انجام دهند

**اشخاصی که صورت خیلی لاغر یا خیلی چاق دارند.
**متقاضیانی  که دچار افتادگی پوست هستند.
**بیمارانی  که فک پایینی کوچکی دارند.
**افرادی که صورت گرد و چاق دارند.
**افرادی که گونه های کوچکی دارند.
**شخصی که بینی بزرگی دارند.
**افرادی که دارای چانه ای با حالت عقب رفتگی هستند.
**افرادی که گردن چاقی دارند.
**فردی که قسمت بالای صورتشان نسبت به قسمت پایینی، باریکتر وکوچکتر است.

دکتر هدی عین اللهی – متخصص پوست ومو 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *