جراحی چال گونه زیبایی

جراحی چال گونه زیبایی

جراحی چال گونه زیبایی: امروزه جراحی چال گونه به آسانی توسط جراح ریبایی قابل انجام است و در کل زمان لازم برای انجام جراحی عمل چال گونه زیبایی در حدود ۲۰ دقیقه می باشد.در حین انجام عمل چال گونه یک نوع ابزار نمونه‌ برداری را داخل گونه بیمار می کنند و سپس با حرکت چرخشی در بافت گونه، مقداری از بافت چربی و عضله گونه را می تراشد. سپس یک سوراخ کم‌عمق در زیر پوست ایجاد می‌کنند و این بافت برداشته‌ شده از داخل پوست گونه (عضله) از یک سمت شکاف بیرون آورده می شود و جای زخم نیز با گذشت زمان توسط سیستم بدن ترمیم می شود.

جراحی چال گونه زیبایی

هزینه عمل چال گونه زیبایی

هزینه جراحی چال گونه  هم مثل دیگر عمل‌های زیبایی به عوامل مختلفی مثل دستمزد جراح، کلینیک یا بیمارستانی که شخص در آن عمل می کند، تبحر جراح و … بستگی دارد. ولی به‌ طور میانگین ایجاد دو چال روی صورت هزینه ای در حدود ٣ تا ٥ میلیون تومان برای بیمار خواهد داشت. حال اگر فردی این مقدار هزینه را برای جراحی چال گونه  نداشته باشد، باید چه کند؟ این مشکل در بیماران راه حل خود را دارد و بیمار می تواند با نصف هزینه، یک چال روی گونه خود ایجاد کند. البته داشتن یک چاله روی گونه را خیلی ها می پسندند چرا که یک چاله طبیعی‌تر به نظر می آید و ممکن است خیلی ها متوجه نشوند که فرد جراحی چال گونه زیبایی انجام داده است.

هزینه جراحی چال گونه هم مثل جراحی های زیبایی دیگر، از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد. بیمار باید قبل از انجام جراحی چال گونه زیبایی حتما جلسه ای مشاوره ای با پزشک خود داشته باشد.

جراحی چال گونه در تهران

با اینکه تعداد جراحی های زیبایی در ایران خیلی زیاد است اما نسبت آن به جمعیت کشور زیاد نمیباشد و خیلی از کشورهای مختلف آمریکایی، اروپایی و آسیایی در زمینه جراحی های تهاجمی و غیرتهاجمی پیش تاز هستند. گزارش سالانه انجمن بین المللی جراحی پلاستیک (ISAPS) که ژوئن ۲۰۱۷ (خرداد ۱۳۹۶) منتشر شد، نشان داد که کشورهای آمریکا، برزیل، ژاپن، ایتالیا و مکزیک رتبه اول تا پنجم جراحی زیبایی تهاجمی و کم تهاجمی را در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داده اند و ۴۱٫۱ درصد از کل جراحی های زیبایی در دنیا را شامل می شوند. بعد از این کشورها روسیه، هند، ترکیه، آلمان و فرانسه رتبه های ششم تا دهم  را دارند و ایران نیز در رتبه بیستم جدول جراحی های زیبایی در دنیا قرار دارد.

جراحی چال گونه زیبایی

به طور متوسط نرخ برخی از جراحی های زیبایی در کلینیک های سطح شهر تهران به شرح زیر می باشد( ۲۶ شهریور ۹۷ )

  • هزینه جراحی چال گونه  : یکی از معروفترین کلینیک های تهران، چال یک لپ را ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان و چال دو گونه را  ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان انجام می دهد .
  • هزینه بوتاکس: حدود ۱۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان
  • هزینه عمل بینی (رینوپلاستی): چهار تا هشت میلیون تومان
  • عمل زیبایی برای دو گوش (اتوپلاستی): یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

 جراحی چال گونه زیبایی در تهران

سال ٩١ روزنامه گاردین بریتانیا در گزارشی نوشت که جراحی زیبایی و ار جمله عمل چال گونه در ایران و در شهر تهران دارای بالا‌ترین آمار جهانی است. در این گزارش گفته شده بود که  سن برخی از داوطلبان جراحی‌های زیبایی به ١٤‌ سال نیز می‌رسد و ایرانی‌هایی که اقدام به جراحی های زیبایی از جمله جراحی چال گونه زیبایی می‌کنند و صورت های خود را عروسکی می کنند، دوست دارند که خود را شبیه هنرپیشه‌های هالیوودی یا مجریان مشهور برنامه‌های ماهواره‌ای کنند.

دلیل انجام جراحی های زیبایی از جمله جراحی چال گونه زیبایی

جراحی چال گونه زیبایی

یک خانم ایرانی در گزارشی نوشته بود که خانم های ایرانی چون حجاب دارند همه هنرشان را به جای پوست و مو روی صورت‌ خود متمرکز می کنند. چون مو و بدن آنها زیر حجاب پنهان می ماند. به همین دلیل هم آمار مراجعه به کلینیک‌های زیبایی برای جراحی‌های صورت از جمله بینی بسیار گران می باشد. از جمله عواملی که سبب شده جراحی های زیبایی در بین مردم مجبوب شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-پیشرفت پزشکی

پیشرفت در زمینه پزشکی باعث شده است تا جراحان بتوانند شیوه‌‌های نوین جراحی زیبایی را که حالت تهاجمی کمتری دارند، جایگزین جراحی‌های سنتی بکنند. روش های جدید جراحی های زیبایی علاوه بر هزینه کمتر و تسریع در روند بهبودی، به اندازه روش های سنتی عوارض ندارند. بنابراین افرادی که به خاطر ترس از عوارض، جراحی زیبایی انجام نمیدادند با روش های جدید اقدام به جراحی می کنند.

۲-رسانه‌‌های جمعی

پوشش رسانه ‌‌ای جراحی زیبایی توسط برنامه‌‌های تلویزیونی و مجلات با نشان دادن افزایش جذابیت و معرفی آخرین تحولات در عمل‌های زیبایی، باعث افزایش آگاهی عمومی مردم در ارتباط با این نوع جراحی و نحوه دسترسی به آنها شده است. همچنین با تأکید بیش از اندازه رسانه‌ها و تبلیغات بر معیارهای زیبایی آرمانی که از طریق روش‌های طبیعی دست یافتن به آنها غیر ممکن است سبب شده است تا عموم مردم برای تطبیق دادن خود با این معیارها بیشتر به جراحی ها گرایش پیدا کنند.

عوامل موثر برجراحی چال گونه زیبایی

عوامل روانشناختی جراحی چال گونه

جراحی چال گونه : اگرچه پژوهشگران در مورد میزان انجام جراحی چال گونه زیبایی در تهران تحقیقات لازم را انجام داده اند، آنان همچنین به جنبه‌‌های روانشناختی جراحی های زیبایی هم پرداخته اند. بیشتر این جراحی های زیبایی به منظور افزایش میزان رضایت فرد از ظاهر خود و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس صورت می گیرد. بنابراین می توان جراحی زیبایی و از جمله جراحی چال گونه زیبایی را به عنوان یک مداخله روانشناختی یا حداقل یک روش جراحی با پیامدهای روانشناختی در نظر گرفت.

هر چه مجموعه برداشت‌های فرد از ویژگی‌ها و مشخصه ها خود مثبت‌تر باشد، عزت نفس او نیز بالاتر می رود. یافته ‌های پژوهشی نشان می دهد افرادی که متقاضی جراحی زیبایی و از جمله عمل چال گونه  هستند در مقایسه با جمعیت عادی، از عزت نفس پایین‌تری برخوردارند.همچنین پژوهشگران پی برده اند که بخش عمده‌‌ای از عزت نفس متقاضیان عمل‌های جراحی زیبایی به ظاهر بدنی آنان وابسته می باشد. یعنی ناراضی بودن از ظاهر بدن که از ابعاد تصویر بدنی می باشد، از مهمترین انگیزه‌های انجام عمل‌های جراحی زیبایی بویژه در خانم ها می باشد. پژوهش‌ها ثابت کرده که خانم ها در مقایسه با آقایان نگرانی بیشتری از تصویر بدنی خود دارند. تصویر بدنی به تصویری گفته می شود که فرد از بدن خود به عنوان یک کل می‌سازد.

همچنین مطالعات نشان می دهد کسانی که عزت‌نفس خود را وابسته به ظاهر خود می بینند و مدام از ظاهر بدن خود ناراضی هستند، به احتمال خیلی زیاد تمایل به انجام عمل‌های جراحی زیبایی از جمله جراحی چال گونه زیبایی دارند.

جراحی چال گونه زیبایی

عمل چال لپ چگونه انجام می شود

عمل چال لپ یک عمل زیبایی سرپایی است که در ۲۰ دقیقه و تنها با استفاده از داروی بی حسی موضعی انجام می شود و اغلب در این مورد نیازی به بیهوشی عمومی نیست. این عمل معمولا به افرادی که چاق هستند توصیه نمی شود.

پس از بی حس شدن ناحیه گونه، بدون استفاده از هیچ نوع پروتزی و تنها با استفاده از یک ابزار مخصوص نمونه برداری به ناحیه مورد نظر برای ایجاد چال وارد شده و با حرکتی چرخشی مقداری از عضله و بافت چربی موجو در گونه را تراشیده و آن را خارج می سازد و به همین دلیل سوراخی کم عمق در آن ناحیه ایجاد می شود.

پس از آن یک سمت این سوراخ درون دهان و یا روی پوست گونه را با استفاده از بخیه قابل جذب به هم می دوزند. در حین بهبودی سوراخ بازسازی شده و پوست جوش می خورد. پس از آن حدود ۲ هفته تا ۱ ماه طول می کشد تا سطح درمان هموار شده و حالت طبیعی تری به خود بگیرد. در روشی دیگر که البته زیاد توصیه نمی شود، از درون دهان قسمتی را که قرار است چال بیفتد را در نظر گرفته و با استفاده از نخ بخیه جمع می کنیم و از این طریق پوست آن بخش جمع شده و چال ایجاد می شود لازم به ذکر است که نتایج این گونه عمل پیش بینی ناپذیر است.

معمولا چال ایجاد شده حتی بدون لبخند زدن نیز قابل مشاهده است. یکی از مزیت های جراحی چال گونه این است که می توان بلافاصله پس از عمل به فعالیت های عادی و روزانه خود بازگشت.

عوارض جراحی چال گونه

عوارض دیمپل‌پلاستی شایع نیست. البته خطراتی جدی هم می تواند به همراه داشته باشد که شامل موارد زیر است:

۱-خونریزی در محل جراحی

۲-آسیب به عصب صورت

۳-قرمزی و تورم

۴-عفونت

۵-جای زخم

۶-اگر خونریزی و ترشح بیش از اندازه داشتید، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید. ممکن است عفونت داشته باشید.

۷-هر چه زودتر عفونت درمان شود احتمال کمتری برای پخش شدن عفونت در جریان خون و عوارض بعدی وجود دارد.

۸-جای زخم به ندرت باقی می ماند و البته ناخوشایند است. گاهی از نتیجه عمل راضی نیستید. باید بدانید که برگرداندن اثرات این جراحی آسان نیست.

۹-جراحی چال گونه هم مانند سایر اعمال جراحی دارای خطرات کوتاه مدت و بلند مدت است. البته خطرات کمی دارد.

مراقبت‌های قبل از جراحی چال گونه

جراحی چال گونه زیبایی

پیش از جراحی چال گونه ، نکته های زیر را رعایت کنید:

۱-حداقل ۶ ساعت قبل از انجام جراحی چال گونه چیزی نخورده یا ننوشید.
۲-حداقل ۲ هفته قبل از عمل و ۲ هفته بعد از جراحی چال گونه از سیگار کشیدن خودداری کنید.
۳-حداقل ۱ هفته قبل از عمل جراحی چال گونه مصرف الکل را قطع کنید.
۴-در صورت وجود درد یا ناراحتی به هر علتی قبل از عمل جراحی چال گونه از استامینوفن یا پاراستامول استفاده کنید.
۵-صبح روز جراحی چال گونه و حتی قبل از عمل جراحی دوش بگیرید و کل بدن خود شستشو کنید
۶-در روز عمل جراحی چال گونه از لنزهای چشمی، لاک ناخن، جواهرات و هیچ نوع لوازم آرایشی مصرف نکنید.
۷-راهنمائی ها و دستورالعمل های دکتر خود درباره سلامت دهان را حداقل ۲ هفته قبل و ۲ هفته پس از جراحی چال گونه رعایت کنید.

دوران بهبودی پس از جراحی چال گونه

بهبودی بلافاصله پس از جراحی چال گونه صورت می گیرد. نیازی به بستری در بیمارستان نیست. پس از جراحی فورا می توانید به خانه بازگردید. معمولا بعد از جراحی کمی تورم دارید و می توانید با قرار دادن کمپرس سرد از تورم بکاهید.

البته تورم به خودی خود پس از چند روز از بین می رود. بسیاری از افراد پس از دو روز از جراحی می توانند سر کار و مدرسه رفته و کارهای روزمره خود را از سر گیرند. پزشک متخصص احتمالا چند هفته پس از عمل قرار ملاقاتی ترتیب دهد تا نتیجه را بررسی کند.

اقدامات و مراقبت های پس از جراحی چال گونه

۱-تا زمان که بی حسی ناشی از داروی بی حسی به طور کامل رفع نشده است و حس لامسه دهان قادر به درک گرمی بیش از حد و یا سرمای زیاد نیست از مصرف غذا و نوشیدنی های گرم و یا سرد بپرهیزید چرا که در غیر اینصورت ممکن است ناخواسته به خود آسیب بزنید.

۲-در ۲۴ ساعت اول می توان به منظور تسکین درد و کاهش ورم  از کمپرس یخ استفاده کرد

۳-تا ۴ روز از خوردن غذاهای سفتی که نیاز به جویدن دارد اجتناب نمایید.

۴-در زمان خواب از ۲ بالش برای زیر سر خود استفاده نمایید تا سر کمی بالاتر قرار بگیرد و مانع ورم چال شود.

۵-حداقل تا ۲ هفته پس از گذاشتن چال لپ بیش از پیش به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهید تا مانع بروز عفونت در ناحیه برش شوید.

۶-حداکثر ۱۰ روز پس از عمل چال لپ به متخصص مراجعه نمایید تا علاوه بر کشیدن بخیه ها (در صورت وجود) معاینات پس از عمل را نیز انجام دهد تا مطمئن شود مشکلی پیش نیامده است.

۷-به مدت ۱۴ روز پس از صرف غذا با استفاده از دهانشویه کلر هگزیدین ، دهان خود را ضد عفونی کنید.

۸-تا ۸ هفته پس از جراحی چال لپ از ورزش و فعالیت های سنگین جدا پرهیز نمایید. اما می تواند  ۷۲ ساعت بعد از عمل سبک ورزش نمایید.

۹-تا چند هفته پس از عمل چال گونه از ضربه زدن به ناحیه گونه جدا خودداری کنید.

۱۰-داروهای آنتی بیوتیک را که پزشک تجویز کرده است به طور مرتب مصرف نمایید.

۱۱-اگر دچار درد شدید ، پاراستامول مصرف نمایید اگر درد کاهش نیافت، با پزشک خود تماس بگیرید.

۱۲-در صورتی که پس از جراحی چال شاهد علائمی نامطلوب نظیر درد، تورم و کبودی بیش از حد بودید پزشک را در جریان قرار دهید و از او راهنمایی بخواهید

سوالات رایج دزباره جراحی چال گونه

**آیا فردی  که ارتودنسی داخل دهان دارد میتواند عمل گوی لپ را انجام دهد ؟

اقدامات ارتودنسی چه قبل و چه بعد از این عمل محدودیتی ایجاد نمیکند و وجود سیم های مربوط به آن در حین عمل اشکالی ندارد .

**تا چه مدت بخیه داخل دهان وجود دارد ؟

معمولا بخیه داخل دهان از نوع جذبی زده میشود که بر حسب نوع نخ به کار رفته امکان دارد  از یک روز تا چند هفته در محل بماند

**آیا میتوان در جراحی  چال لپ از بخیه جذبی استفاده نمود که دیگر احتیاج به کشیدن آن نباشد ؟

معمولا از چنین بخیه هایی استفاده میشود و احتیاجی به کشیدن بخیه وجود ندارد ولی با این حال بستگی به نظر پزشک  معالجتان دارد .

**آیا پس از جراحی چال گونه نیاز است که داروی خاصی مصرف شود ؟

معمولا پس از عمل چال گونه پزشک جراح  مصرف آنتی بیوتیک را تجویز می کند ، مصرف مسکن ها برای کاستن درد بیمار میباشد . امکان دارد در برخی از موارد پزشک مصرف برخی از دارو های نظیر آدویل ، مو ترین را ۱ هفته قبل از جراحی ممنوع اعلام میکند علت این امر رقیق شدن خون است که امکان دارد  در زمان جراحی رخ دهد .

**استفاده از دهان شویه بعد از جراحی چال  لپ مشکلی برای شخص ایجاد نمیکند ؟

بعد از انجام  جراحی چال  لپ ممکن است به مدت ۱ هفته دهان شویه استفاده شود که مشکلی برای فرد نخواهد داشت .

**جراحی چال گونه را چه روزهای میتوان انجام داد ؟

جراحی چال گونه را در همه ی روزها میتوان انجام داد ، بهتر است فقط شخص یک روز را به شکل کامل استراحت نماید بنابراین اگر بیمار شاغل باشد باید یک روز را مرخصی گرفته و در خانه استراحت کند .

جراحی برگشت ایجاد چال گونه چگونه است

بهترین حسن این  جراحی برگشت پذیری بودن آن است البته نه در تمامی موارد، بلکه در همه عملهای زیبایی موارد استثنا هم  همیشه وجود دارد . جراحی چال گونه معمولا نتایج دراز مدتی دارد اما در بعضی مواقع هم  تا جدی برگشت پذیر است .

بافت داخل گونه در عمل برگشت آزاد شده و پوست از عضله زیرین جدا میشود  دکتر جراح پیش از جراحی بیمار  را از خطر های احتمالی ، مزایا و گزینه‌ های ممکن  به طور کامل آگاه میکند . گاهی پس از جراحی در موارد خاص نادر ضعف موقت عضله گونه رخ می دهد که امکان دارد  چند هفته دوام داشته باشد .

 

دکتر هدی عین اللهی – متخصص پوست و مو 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *