جوانسازی دور چشم

جوانسازی دور چشم

جوانسازی دور چشم

جوانسازی دور چشم : برای اکثر افراد دیدن چروک دور چشم نشانی از پیری است شاید هم تصور می‌کنید که نداشتن مراقبت کافی از پوست علت چین و چروک دور چشم شما شده است. به‌طورکلی تجربه نشان میدهد که برخی عوامل ظهور چین و چروک در صورت را افزایش می‌دهند؛ فاکتورهایی مثل نور، استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب، باد … از جمله عوامل چروک زا به حساب مب آیند

جوانسازی دور چشم

دلایل انجام جراحی جوانسازی دور چشم

۱-تیرگی‌های دور چشم و چروک زیر چشم:

تیرگی‌های دور چشم و چروک زیر چشم اغلب مربوط به بالا رفتن سن، اضطراب و کم‌خوابی هستند و یا ممکن است عوامل ارثی در به‌وجود آمدن آن نقش داشته باشد. چشم‌های گود و تورفته به طور طبیعی، تیره‌تر به نظر می‌رسد. یا اگر رگهای خونی زیر چشم به سطح پوست نزدیک باشند، به دلیل عبور خون از آن‌ها، ته‌رنگی مایل به آبی در زیر چشم به وجود می‌آورند. شفاف بودن پوست هم ویژگی موروثی دیگری است که می‌تواند باعث بیشتر به چشم آمدن تیرگی‌های زیر چشم شود.

۲-پف زیر چشم :

اگرچه پف زیر چشم اغلب مربوط به کم‌خوابی است ولی دلیل آن می‌تواند پیری و افتادگی پوست نیز باشد. زیرا پلک بالایی و پایینی، از پوست، عضله و چربی تشکیل شده‌اند و با بالا رفتن سن عضلات ضعیف شده و نمی‌توانند پوست را محکم نگه دارند

البته از کارافتادگی طبیعی تولید کلاژن نیز یکی دیگر از دلایل شل شدن و چین و چروک چشم است و نتیجه‌ی همه‌ی این‌ها‌، عدم نگهداری محکم ماهیچه‌ و چربی زیر پوست است که در نهایت باعث ایجاد پف در زیر چشم می‌شوند.همانطور که سن‌مان بالا می‌رود، چربی به درون کیسه‌های زیر پلک پایینی ریخته می‌شود. علاوه بر این، تغییر در خاصیت کشسانی پوست و پایین افتادگی بند عضلانی اطراف چشم، همگی بر میزان پف زیر چشم تأثیر می‌گذارند.

درمان پف زیر چشم

ژل‌های تزریقی مانند “رستلین” و “ژوویدرم” می‌توانند در یکدست کردن پف‌ زیر چشمان با ساختارها و استخوان‌بندی‌های اطراف گونه مفید باشند. این تکنیک روشی برای پنهان‌سازی و استتار پف زیر چشم است و می‌تواند به ترمیم رویه‌ی پوست ازجمله درمان چروک دور لب و صورت نیز کمک کند ولی نمی‌توان آن را جایگزینی برای جراحی دانست. این روش می‌تواند پوست را سفت کند و نمای کلی پلک پایینی اشخاصی را که پوست اضافی یا زائد در زیر چشمان‌شان دارند، بهبود دهد.

 درمان پف زیر چشم به روش بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی هم گزینه‌ی دیگری برای درمان است. بیماران جوانی که تنها مشکل‌شان برآمدگی چربی‌های پلکی است، با برداشتن این چربی‌ها از داخل پلک‌شان، پف کردگی زیر چشم‌شان به طور چشمگیری بهبود می‌یابد. برای بیماران مسن‌ یا بیمارانی که پوست اضافی یا شلی عضله موجب پف زیر چشم‌شان شده است، برای جوان‌سازی این ناحیه باید از بلفاروپلاستی استفاده کرد. در برخی از بیماران، بهترین نتایج هنگامی به دست می‌آید که جراحی با روش لیزر ترکیب شود.

بهبود. هنگام تزریق ژل‌ کمی قرمزی یا ورم به وجود می‌آید که بعد از گذشت ۲۴ ساعت بهبود می‌یابد، ولی بعد از درمان به یک تا دو هفته استراحت نیاز است.

جواتسازی پوست

۳-چین و چروک‌های پنجه کلاغی :

به دلیل حرکات مکرر صورت، مثل خندیدن و اخم کردن و چهره در هم کشیدن، ممکن است چند خط شعاعی در گوشه‌ی بیرونی چشم ایجاد شود، که این خطوط تحت عنوان خطوط پنجه کلاغی شناخته می‌شوند

علت چین و چروک دور چشم به عامل های مختلفی بستگی دارد. همچنین روشهای مختلفی برای درمان خطوط پاکلاغی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم. روش دیگر برای رفع چروک دور چشم و صورت، استفاده از روش مزوتراپی است. مزوتراپی صورت با افتادگی و پیری پوست مقابله کرده، چین و چروک‌ها را بهبود داده و نیز به صورت شما شفافیت و درخشندگی می‌بخشد.

روش های جوانسازی دور چشم

به دلیل اینکه پوست زیر چشم و دور آن نازک‌تر از باقی قسمت‌های صورت است، علائم آسیب پوستی مانند لکه‌های پیری، خطوط پوستی و چین و چروک در آن رایج هستند و متأسفانه این نشانه‌ها باعث می‌شوند ظاهر شما پیرتر به نظر برسد.امروزه با پیشرفت در علم پزشکی راههای بسیاری برای جوانسازی دور چشم وجود دارد که از جمله آن میشود به :

جوانسازی دور چشم  با آر اف فرکشنال

در این روش از امواج نوری استفاده نمی‌شود، بلکه از امواج آر‌اف فرکشنال که توسط دستگاه دو قطبی رادیوفرکوئنسیِ غیرتهاجمی تولید می‌شوند، استفاده می‌شود. این امواج لایه‌ی خارجی و میانی پوست را هدف قرار می‌دهند و موجب تحریک پوست برای آغاز فرآیند‌های طبیعی بازسازی پوست می‌شوند و در نتیجه لایه‌ی جدیدی روی پوست تشکیل شده و میزان تولید کلاژن و الاستین در پوست افزایش می‌یابد و شخص نهایتا ظاهر جوان‌تر و شاداب‌تری پیدا می‌کند

جوانسازی دور چشم

روش مزوتراپی برای جوانسازی پوست چشم

مزوتراپی ماده ای است که از ترکیب لیست بلند بالایی نظیر ؛ دوز پایینی از برخی داروها ، هورمون های رشد ، مواد معدنی ، انواع ویتامین ها ، پروتئین ها ، عصاره های گیاهی و …. تشکیل شده است و با تزریق آن در لایه ی میانه پوست ( مزودرم ) ، تقویت و ترمیم پوست از لایه های زیرین پوست انجام می شود و در نتیجه رفع موثر چین و چروک ، سیاهی و گودی زیر چشم با تولید سلول های جدید پوستی محقق می شود .

مشاهده ی نتایج حاصل از مزوتراپی چشم ، به چندین جلسه مزوتراپی و با فاصله ی ۱ الی ۲ هفته نیاز خواهد داشت که سرانجام پس از ۲ الی ۳ ماه ، بهبود وضعیت پوست چشم آغاز خواهد شد و ماندگاری این روش برای مدت ها خواهد بود .

تزریق پی آر پی  چروک صورت و دور چشم

پلاسمای غنی از پلاکت یا همان پی آر پی یک درمان تزریقی جدید و نوین است که برای جوانسازی و بازسازی بیماری‌های پوستی که مرتبط با بالا رفتن سن و زخم‌ها می‌باشند طراحی شده‌اند. درمان PRP، نسبت به دیگر درمان‌های پوستی بهتر است چرا که از خون خود بیمار برای برداشت پلاسمای متمرکز، که غنی از پلاکت می‌باشد، استفاده می‌کند.

در زمان تزریق، این پلاکت‌های غنی فاکتورهای رشدی قدرتمند و سلول‌های بنیادی طبیعی را آزاد می‌کنند که بخصوص برای تحریک چشم‌گیر احیا و بازسازی بافت پوست طراحی شده‌اند. فاکتورهای رشد و سلولهای بنیادی همچنین انتقال سلولی و تولید کلاژن را افزایش می‌دهند که زیربنای یک پوست جوان، درخشان و تابناک است.

جوانسازی دور چشم

اهمیت تزریق پی آر پی

درمان تزریق پی آر پی بسیاری ایمن است چرا که از سلول‌های خود بیمار  استفاده می‌شود و می‌تواند در هر قسمت از بدن شامل پلکها و مستقیماً زیر چشم‌ها استفاده شود. تزریقات پی آر پی برای چین و چروک، بخصوص مؤثر هستند چرا که پوست شل و خطوط باریک روی صورت را درمان می‌کنند و طبیعیترین نتیجه‌ی ممکن را فراهم می‌آورند. این موضوع به این دلیل است که این روش، پوست را به شرایط اولیه‌ی خود بازگردانده و اساساً آسیب‌هایی را که زمان و محیط باعث ایجاد آنها شده‌اند، را برمی‌گردانند.

دستورات پس از درمان با پی آر پی

۱-تا چهار ساعت بعد، صورت خود را لمس نکنید و اجازه دهید محل‌های تزریق بهبود یابند.قبل از لمس نواحی تزریقی دست‌های خود را بشویید تا از وارد کردن عفونت‌های خارجی جلوگیری نمایید.

۲-تا ۲۴ ساعت بعد از درمان تزریق PRP آرایش نکنید.بر روی ناحیه‌ی تزریق یخ نگذارید و آن را گرم نکنیدو همچنین به صورتی بخوابید که ناحیه‌ی درمان‌ شده بالا قرار بگیرد. گذاشتن بالش‌های زیاد در زیر سر به این موضوع کمک می‌کند.

۳-تا حداقل یک ماه پس از درمان باید ضد آفتاب بزنید.تا حداقل دو روز پس از درمان، محل درمان‌ شده را از محصولات با پایه‌ی روغنی، لوازم آرایشی سنگین و مرطوب‌کننده‌های غلیظ، دور نگه دارید.محل درمان‌ شده معمولاً تا یک هفته پس از درمان حساس است. ممکن است این زمان تا دو هفته طول بکشد.

جوانسازی دور چشم

روش بوتاکس برای جوانسازی دور  چشم

در این روش از خاصیت فلج کنندگی و پرکنندگی ماده بوتاکس جهت رفع چین و چروک و خطوط اطراف چشم استفاده می شود ، برای این منظور پزشک متخصص مقدار دقیقی از ماده ی بوتاکس را به کمک سوزن های بسیار ریز در عمق مناسبی از پوست به درون چین و چروک های اطراف چشم تزریق می کند ، نتایج حاصل از تزریق بوتاکس بلافاصله قابل مشاهده خواهد بود .

با این روش به دلیل از کار انداختن عضلات پرکار چشم ، می توان از ایجاد چروک بیشتر و جدید جلوگیری کرد ، اما روشی موقتی بوده که پس از بین رفتن اثر آن ، باید مجددا جهت تزریق اقدام نمود .استفاده از تکنیک خاص تزریق توسط پزشک ماهر و باتجربه و همچنین تزریق ماده ی بوتاکس اصل و استاندارد ، جهت دستیابی به نتایج مطلوب بسیار تاثیرگذار می باشد .

راههای درمان  گودی‌های زیر چشم

گودی‌های زیر چشم ناشی از کمبود حجم و نیز رابطه آناتومیک بین تخم چشم و کاسه‌ی چشم است و زیر چشم اغلب در افرادی قابل مشاهده هستند که تخم چشمانی بیرون زده و استخوان‌های گونه‌ی ضعیفی دارند.

 درمان

یه روش تزریق ژل:

از ژل‌هایی مانند “رستلین” و “ژوویدرم” می‌توان برای جبران کمبود حجم سطح زیر چشم استفاده کرد.

تزریق چربی:

تزریق چربی درمان موفق‌تری است. چربی را می‌توان از نواحی دیگر بدن برداشت و آن را در اطراف چشم تزریق کرد. تزریق چربی در اطراف دهان نتیجه‌ی خوبی ندارد، ولی تزریق آن در اطراف چشم نتایج بسیار خرسند کننده‌ای دارد. نتایج تزریق چربی دائمی است، این در حالی است که ژل‌ها تنها چهار ماه دوام می‌آورند.

برطرف کردن پف زیر چشم

با داشتن خواب کافی یا نوشیدن آب به‌میزان کافی به‌سادگی می‌توان پف زیر چشم را درمان کرد. در میان مواد تشکیل‌دهندهٔ کرم‌های مراقبت از پوست نیز مواد زیر می‌توانند برای کاهش پف زیر چشم مفید باشند:

**کافئین

**پلی‌فنول‌های چای سبز و میوهٔ قهوه

**دی‌پپتید

**بید علفی

برطرف کردن مشکلات و نگرانی‌های کلی

برای برطرف کردن نگرانی‌ها و مشکلات کلی‌ترِ موجود در پوست اطراف چشم باید به‌دنبال آنتی اکسیدان ها باشید. این مواد قوی در از بین بردن رادیکال های آزادی که دراثر تابش UV، سیگار و آلودگی‌ها در پوست ایجاد می‌شوند، مؤثر هستند. این مواد می‌توانند در فرآیند پیری نیز وقفه ایجاد کنند و پیری را به تأخیر بیندازند.

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در کرم‌های مراقبت از پوست عبارت‌اند از:

**ویتامین C
**ویتامین E
**چای سبز
**ویتامین B3

**همیشه درمورد پوست اطراف چشم خود به‌آرامی و با ملایمت عمل کنید

از پاک کردن آرایش چشم‌ها گرفته تا استفاده از محصولات مختلف برای پوست اطراف چشم، همیشه باید با آرامش و ملایمت عمل کنید. همان‌طور که پیش‌تر گفتم، پوست زیر چشم بسیار نازک و حساس است. به همین دلیل هرگونه فشار اضافی ناشی از فعالیت‌های روزمره‌ می‌تواند موجب ایجاد خطوط و چروک ریز بیشتری شود.

**پاک کردن آرایش چشم

**پد پنبه‌ای را به پاک‌کنندهٔ آرایش چشم موردعلاقهٔ خود آغشته کنید.

**پد را به‌آرامی روی پوست فشار دهید.

**به‌آرامی پد را به‌سمت بیرون بکشید.

**تا پاک شدن کامل آرایش چشم، این کار را تکرار کنید.

**استفاده درست از محصولات آرایشی در اطراف چشم

**انگشت کوچک خود را به کرم و محصول موردنظر آغشته کنید.

**با انگشت در اطراف چشم‌ها ضربه بزنید. این کار را در تمام قسمت‌های اطراف چشم انجام دهید. پلک بالا را فراموش نکنید.

**این کار را تا زمانی تکرار کنید که محصول کاملا جذب پوست شود.

 

** خواب کافی، غذای خوب، ورزش

وقتی صحبت از تغییر عادت‌های روزمره و جوانسازی دور چشم در میان باشد، به‌شدت طرفدار این دیدگاه هستم که آنچه در بیرون دیده می‌شود، بازتاب‌دهندهٔ چیزی است که در درون بدن اتفاق می‌افتد. همیشه ۳ مورد زیر را در زندگی روزمرهٔ خود رعایت کنید:

**خواب کافی
**ورزش
**رژیم‌ غذایی سالم

سعی کنید که هر شب دست‌کم ۶ ساعت بخوابید و به‌طور منظم ورزش کنید تا گردش خون در بدن‌تان افزایش پیدا کند. وقتی به‌اندازهٔ کافی نمی‌خوابید یا ورزش نمی‌کنید، زودتر احساس خستگی می‌کنید و پوست اطراف چشم‌هایتان نیز تیره‌تر و پف‌کرده‌تر می‌شود و «بیمار» به‌نظر می‌رسید.

شما باید رژیم‌غذایی سالم و متعادلی داشته باشید. بیشتر به‌دنبال موادغذایی دارای پتاسیم بالا مانند موز باشید. نوشیدن آب کافی در هر روز نیز مهم است. قانون شخصی من، نوشیدن ۸ لیوان (۲۵۰ گرمی) در روز است. البته این مقدار برای افراد مختلف، یکسان نیست.

**از ماساژ استفاده کنید

جوانسازی دور چشم – استفاده از غلطک یشمی برای ماساژ و برطرف کردن پف زیر چشم

اگر متوجه شده‌اید که بعضی وقت‌ها، زیر چشم‌هایتان پفی ایجاد می‌شود و گاهی نیز از بین می‌رود و وقتی خسته‌اید یا خوب نخوابیده‌اید، مشخص‌تر می‌شود، ماساژی ساده می‌تواند در رفع آن مؤثر باشد.

علاوه بر عوامل ژنتیکی، احتباس آب نیز می‌تواند موجب پف‌کردگی زیر چشم‌ها شود. احتباس آب می‌تواند نتیجهٔ مصرف نمک زیاد، خواب ناکافی یا حتی خواب بیش‌ازحد باشد.

ماساژ زیر چشم در بهبود گردش خون اطراف چشم مؤثر است. فشار ناشی از ماساژ به تخلیهٔ مایع اضافی اطراف این ناحیه و کاهش پف‌کردگی زیر چشم کمک می‌کند. استفاده از غلطک یشمیِ سرد و خنک‌شده نیز می‌تواند موجب از بین رفتن تنش اطراف این ناحیه و کاهش پف زیر چشم شود.

 

دکتر هدی عین اللهی – متخصص پوست و مو 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *