جوانسازی پوست دست

جوانسازی پوست دست

جوانسازی پوست دست :دست ها یکی از قسمت های مهم بدن است که می تواند نشان دهنده سن شما باشد. اگر رسیدگی کافی به دست ها صورت نگیرد، خیلی زود لکه های تیره آفتاب، ترک و خشکی روی پوست ظاهر می شود و ظاهر دست ها را نامناسب می کند

جوانسازی پوست دست

حتی اگر گام های لازم را برای جوان ماندن صورت و گردن دنبال کنید، باز هم آسیب دیدگی ناشی از نور خورشید، دست ها را دچار چین و چروک کرده و می تواند پیری را روی این اندام نشان دهد. تکنیک های موثر زیادی برای جوانسازی دست شما، بهبود کیفیت و بافت پوست آن و کاهش چروک و برجستگی های روی این اندام وجود دارد.

افراد مناسب برای جوانسازی پوست دست

افرادی که به دنبال بهبود ظاهر و جوانسازی دست خود هستند، یک داوطلب ایدهال برای درمان جوان سازی پوست دست هستند. اگرچه دلایل از فردی به فرد دیگر متفاوت هستند، شایع‌ترین آن‌ها شامل:

۱-بهبود ظاهر و افزایش اعتمادبه‌نفس
۲-کم شدن احساس خجالت درباره ظاهر
۳-دست یافتن به پوست نرم‌تر

۴-به دست آوردن ظاهری جوان‌تر بااین‌حال، بیمار نیز باید آگاه باشد که عمل جراحی زیبایی برای بهبود طراحی‌شده است. بیماران باید اهداف و انتظارات واقع‌بینانه‌ای از جوان سازی دست خود داشته باشند. حتماً دلایل خود برای انجام این عمل جراحی را با دکتر در جلسه مشاوره در میان بگذارید. این مشاوره همچنین در حصول اطمینان از آمادگی شما برای انجام این روش کمک خواهد کرد

جوانسازی پوست دست

چه زمانی باید به سراغ تکنیک های جوانسازی دست ها برویم

۱-اگر دست ها از نظر حجم افت داشته و رگ ها و تاندون های آن برجسته شده باشد.
۲-اگر دستهایتان چروکیده و پوستش نازک شده است.
۳-اگر دستان شما لکه های ناشی از سن دارد.
۴-اگر دستهایتان از نظر رنگ، دچار تغییراتی شده است.

مزایای جوان‌سازی پوست دست

از مزایای جوان سازی پوست دست می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱-بازگرداندن حجم ازدست‌رفته دست‌ها
۲-به حداقل رساندن وضوح رگه‌های برجسته و تاندون
۳-بهبود بافت و رنگ پوست
۴-از بین بردن لکه‌های ناشی از افزایش سن
۵-کاهش نشانه‌های پیری دست

تزریق چربی برای جوانسازی پوست دست

جوانساری پوست دست

بافت های چربی از مناطقی از بدن که چربی زیادی دارند مانند شکم، کمر، پشت و یا ران ها از طریق لیپوساکشن با لوله های مکش خارج می شود. سپس از این چربی برای انتقال دوباره به دست استفاده می شود.

چربی در لایه هایی با سطوح مختلف پیوند زده می شود تا اطمینان حاصل شود که رسوبی صاف و خطی از چربی بوجود آمده تا دست ها را شکل دهد.برش های لیپوساکشن با بخیه بسته می شوند. باندی بر روی قسمت های تزریقی قرار گرفته و برای ۳ یا ۴ روز به عنوان محافظ استفاده می شود. جوانسازی پوست دست با تزریق چربی هم امکان پذیر است اگر گردش خون بر اثر بیماری های عروقی، دیابت، شیمی درمانی، ابتلا به اچ آی وی یا سیگار کشیدن ضعیف شده باشد، ممکن است نتیجه این عمل در شما مانند نتیجه عمل در دیگر افراد سالم نباشد.

انواع روش‌های جوان‌سازی پوست دست

۱-میکرودرم

میکرودرم یک روش صیقل دادن ظاهری پوست است که شامل صیقل دادن اولین سطح از پوست با استفاده از کریستال‌های کوچک می‌شود.با یک سری از جلسات میکرودرم پوست صورت شما می‌توانید به سرعت به بهبود قابل توجهی در خطوط سطحی و لکه‌های برآمده و ناهموار پوست خود دست یابید، در عین حال، ظاهر پوست خود را لطیف، صاف و شفاف‌ سازید.

۲-اسکلروتراپی

۱-اسکلروتراپی برای از بین بردن عروق خونی متوسط (عروقی که بیشتر از ۳ میلی متر قطر دارند) موثر است.
۲-این روش با ورود یک میکرو سوزن به داخل ورید انجام می شود.
۳-در این روش رگ سفید شده و به تدریج ناپدید می شود.
۴-انجام این روش معمولا دردی ندارد.

۳-جوانسازی پوست دست با حذف پوست اضافه

این روش برای دست هایی با پوست سست و بسیار پر چین و چروک استفاده می شود. در این روش شما یا به طور کامل بیهوش شده و یا به صورت موضعی بیهوش می شوید.جراح شما برشی را بر روی دست شما ایجاد می کند و از سمت مچ، پوست های اضافه را برداشته و سپس با استفاده از بخیه آن ها را به هم می دوزد.مقداری درد و تورم بعد از جراحی انتظار می رود که می تواند با استفاده از دارو بهتر شود.

۴-لیزر جوانسازی

امروزه تکنولوژی پیچیده لیزر می‌تواند بافت پوست را بهبود دهد، چین و چروک ها را کاهش دهد، رنگ پوست را اصلاح کند و ظاهر پوست را با طراوت، زیبا و جوان‌تر سازد. در حین انجام لیزر جوانسازی پوست دست ، انرژی لیزر هم سطح صدمه دیده پوست و هم کلاژن‌های پیری در عمق دست را هدف قرار می‌دهد.

زخم های میکروسکوپی در میان بخشی از منطقه مورد درمان ایجاد می‌شود و به اطراف بافت آسیبی وارد نمی‌شود. با محدود کردن آسیب‌های پوستی، می‌توان به جوان‌سازی پوست بسیار عمیق و موثر با دوره درمان کوتاه‌تر دست یافت حرارت لیزر همچنین باعث تحریک مکانیسم‌های درمان طبیعی بدن و تحریک در تولید دوباره کلاژن و الاستین (انعطاف پذیری) در ماه‌های بعدی پس از درمان می‌شود. در پوست‌های جوان و سالم، کلاژن و الاستین به وفور یافت می‌شود که باعث استحکام و انعطاف‌پذیری پوست می‌شود.

اقدامات قبل از جوانسازی دست

جراح دستورالعمل های قبل از جراحی را در جلسه مشاوره به بیمار  ارائه خواهد کرد و به هر سوالی که ممکن است داشته باشید پاسخ می دهد. ضمن این که سابقه پزشکی دقیق و معاینه فیزیکی نیز برای تعیین آمادگی جسمانی انجام خواهد شد. در صورتی که روش انتخابی شما لایه برداری پوست یا استفاده از مواد شیمیایی باشد، ممکن است نیاز باشد که چند هفته یا بیشتر، قبل از انجام این روش، ممنوعیت استفاده از کرم ها، لوسیون ها یا ژل های خاصی اعمال شود. همچنین ممکن است داروهای خوراکی به شما داده شود و از شما خواسته شود که طبق یک برنامه خاص آن ها را قبل از شروع درمان استفاده کنید.

پیش از عمل باید موارد زیر را نیز در نظر داشته باشید:

۱-قبل از انجام عمل جراحی برای بهبود روند درمان، سیگار کشیدن را حداقل ۶ هفته ترک کنید.
۲-از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهابی خاص و بعضی از داروهای گیاهی که باعث افزایش خونریزی می شوند استفاده نکنید.
۳-از قرار گرفتن در معرض آفتاب بدون استفاده از کرم ضد آفتاب اجتناب کنید. این کار تا ۲ ماه بعد از عمل می تواند پیگمانتاسیون نامنظم دائمی در نواحی تحت درمان ایجاد کند.
۴-صرف نظر از نوع عمل جراحی، آبرسانی به بدن قبل و بعد از جراحی برای بهبودی بسیار مهم است.
۵-جوانسازی دست معمولا به صورت سرپایی انجام می شود.

زخم های پس از عمل به چه شکل خواهند بود

اگر تزریق چربی داشته باشید، برش لیپوساکشن به حدی کوچک است که فقط بتوان لوله مکش را به زیر پوست انتقال داد و چربی را خارج کرد. اما اگر جراحی حذف پوست اضافه داشته باشید، زخم ها در بالای مچ دست قرار می گیرند و می توانند توسط ساعت یا دست بند پنهان شوند.

 

نظر طرفداران جوانسازی پوست دست

طرفداران روش های جوانسازی دست ها مزایای زیر را برای این روش ها مطرح می کنند :

**طیف گسترده ای از گزینه ها برای جوان سازی دست ها در دسترس هستند.

**پس از جوان سازی، دست های شما نرم تر و پر تر می شود و رگ ها به مراتب کمتر برجسته خواهند بود.

**دست ها ظاهر جوان تری پیدا خواهند کرد.

مخالفان تکنیک جوانسازی پوست دست

 

مخالفان روش های جوانسازی دست ها معایب زیر را برای این روش ها مطرح می کنند :

 

**برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن است نیاز به استفاده از روش های متعدد باشد.

**دست ها ممکن است بعد از درمان به تورم، کبودی و سفتی مبتلا شوند و باعث شوند در انجام فعالیت ها محدودیت ایجاد شود.

**اگر سابقه بیماری هایی مانند دیابت را داشته باشید یا مکررا در معرض تابش نور خورشید بوده و سیگار می کشید ، نتایج حاصل از این روش ها ممکن است زیاد مشهود نباشد و پایداری کمتری داشته باشد .

**این نکات مثبت و منفی تنها نکات عمومی در مورد تکنیکهای جوان سازی دست هستند. اگر می خواهید بر روی آنچه منحصر به شما است تمرکز کنید، باید با متخصص پوست و مو  مشورت کنید تا بر اساس شرایط  جسمی شما نقاط مثبت و منفی را در نظر بگیرید

درمان خطوط ظریف، چین و چروک، تغییر رنگ، آسیب ناشی از آفتاب یا ایجاد رنگدانه های نامنظم روی دست

جوان سازی به روش لایه برداری شیمیایی سطحی

در این روش یک محلول شیمیایی با یک اسفنج، پد پنبه ای یا قلم مو روی پوست مالیده می شود.
این موضوع که این محلول چقدر باید روی پوست بماند بستگی به نظر جراح دارد.بر اساس نوع ماده شیمیایی استفاده شده، پس از اتمام زمان مناسب، محلول خنثی می شود.

نور با پالس شدید (IPL) و درمان فوتودینامیک (PDT)

**قبل از انجام این روش از چشمان شما محافظت خواهد شد.

**ابزار دستی IPL به طور مستقیم روی سطح درمان مستقر شده و امواج نور منتشر می شوند.
پس از یک سری درمان، لکه ها و تغییرات روی دست شروع به محو شدن و ناپدید شدن خواهند شد.

**در PDT قبل از استفاده از IPL بر روی پوست یک محلول استفاده می شود. این تکنیک اجازه می دهد تا درمان حالت تهاجمی بیشتری داشته باشد.

**طول درمان پس از IPL شبیه به طول بهبودی پوست پس از آفتاب سوختگی خفیف است.

 

بلافاصله پس از جوانسازی دست چه عوارضی ممکن است  برای فرد ایجاد شود

بلافاصله پس از جراحی دست ها کبودی، تورم و سفتی ایجاد می شوند. اگر تزریق چربی داشته باشید، بخشی از بدن که چربی را اهدا کرده است ممکن است درد و کبودی نیز داشته باشد. توصیه های عمومی بعد از جوانسازی دست ها این است که برای کاهش تورم از کمپرس سرد استفاده کرده و علاوه بر تمیز نگه داشتن آن ها، از قرار دادن پوست در معرض نور خورشید اجتناب کنید.

وقتی بیهوشی از بین می رود، ممکن است دچار درد شدید شوید. برای پیدا کردن این که درد، کبودی و تورم شما طبیعی است یا علائم عوارض احتمالی است، باید با پزشک مشورت کنید.

 

بعد از انجام این تکنیک ها رعایت تمام دستورالعمل های مراقبت از بیمار که توسط جراح ارائه شده است بسیار مهم می باشد. این دستور العمل ها شامل اطلاعاتی در مورد موارد زیر هستند:

پوشیدن لباس های فشرده

مصرف آنتی بیوتیک در صورت تجویز

سطح و نوع فعالیت هایی است که انجام آن ها برای شما ایمن هستند

متخصص همچنین دستورالعمل های دقیقی در مورد علائم عادی که تجربه می کنید و علائم عوارض احتمالی ارائه می دهد. مهم است بدانیم که دوره نقاهت در هر بیماری متفاوت خواهد بود. بسته به این که  متخصص کدام روش را انتخاب می کند، معمولا می توانید در عرض چند ساعت یا چند روز به فعالیت روزمره قبلی خود باز گردید.

 

**دو هفته اول

در دو هفته اول، بسته به تکنیکی که برای جوانسازی دست ها انتخاب کرده اید، ممکن است شاهد موارد زیر باشید:

*کبودی، سفتی و تورم به تدریج ناپدید می شوند

*دست ها ظاهری جوان تر، پر تر و صاف تر پیدا کرده و رگ های بیرون زده و لکه های قهوه ای آن ناپدید می شود

**هفته دوم تا هشتم

بین هفته دوم و هشتم نیز شاهد موارد زیر هستید :

 

*پوست شما ممکن است هنوز صورتی باشد.

*کم کم تن رنگ پوستتان به حالت طبیعی باز می گردد.

*اگر درمان سطحی انجام داده باشید، ممکن است نیاز باشد در این بازه زمانی روش درمان را مجددا تکرار کنید.

 

دکتر هدی عین اللهی- متخصص پوست و مو 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *