عمل جراحی چال گونه

عمل جراحی چال گونه

عمل جراحی چال گونه

عمل جراحی چال گونه جزو جراحی های زیبایی محسوب می شود و به صورت بی‌هوشی موضعی و سرپایی انجام می‌شود و در این حالت بیمار هنگام جراحی از عمل چال گونه آگاه است ولی احساس درد نمی کند. گاهی ممکن پزشک صلاح بداند که جراحی چال‌ گونه به صورت بی‌هوشی عمومی انجام شود که در اینصورت باید مقدمات این بیهوشی فراهم گردد.

عمل جراحی چال گونه

 جراحی چال گونه فقط به چند دقیقه زمان نیاز دارد و بیمار بلافاصله بعد از عمل جراحی چال گونه می تواند مرخص شده و به خانه برگردد و کارهای خود را بلافاصله پس از جراحی چال گونه از سر بگیرد. در این عمل از پروتز استفاده نمی‌شود و برای انجام آن ابزار نمونه‌برداری را در محل بافت داخلی گونه وارد می کنند و با حرکت چرخشی در بافت گونه، عضله گونه و بافت چربی را برمی دارند.در حین این عمل مقداری گرد از بافت‌ گونه را برمی دارند و بدون اینکه آسیبی به پوست برسد، یک سوراخ کم‌عمق در زیر پوست ایجاد می کنند. این مقدار برداشته‌ شده را توسط بخیه قابل‌ جذب از داخل پوست گونه (عضله) از یک سمت شکاف می بندند.

با انجام  جراحی چال گونه، چالی بر روی گونه شما ایجاد می‌شود که در اکثر مواقع حتی بدون لبخند زدن نیز قابل رویت روی صورت شما می باشد. بعد عمل پوست در طول یک یا ۲ هفته مجدداً هموار می‌شود و برش داخلی که در عضله ایجادشده است می‌تواند یک چال در هنگام لبخند زدن روی صورت ایجاد کند و بر زیبایی چهره فرد بیفزاید. این جراحی چال گونه را برای همه انواع گونه می توان استفاده کرد.

علت ایجاد چال خنده طبیعی چیست

به طور کلی یک چال خنده طبیعی زمانی ایجاد می‌شود که یک نقص کوچک در عضلات گونه وجود داشته باشد ، در این حالت به هنگام لبخند زدن پوست موجود روی این نقص کوچک به سمت داخل کشیده شدا و با جدا کردن این بخش از سایر بخش‌های صورت باعث ایجاد تو رفتگی یا چال بر روی گونه یا چال خنده خواهد شد و زیبایی خاصی به چهره خواهد بخشید.

انواع چال گونه

می‌تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد. رشد و تمایز آن الگو های متفاوتی نشان می‌دهد؛ به طوری که می‌تواند گذرا یا دائمی باشد.

چال گذرا، ناشی از تحلیل رفتن چربی ناحیه بوکال بر اثر افزایش سن است. علاوه بر بالا رفتن سن، کشیده شدن یا طویل شدن عضله نیز می‌تواند به محو شدن چال گونه منجر شود.

ایجاد چال گونه با فرورفتگی زیاد

بهتر است گونه هنگامی که می خواهد جراحی چال گونه انجام شود خیلی تپل نباشد. اگر برخی افراد به دنبال چال‌های با فروو رفتگی زیاد باشند، می توان بخش بیشتری از بافت نرم گونه را برداشت تا چاله عمیق تری ایجاد شود. روش‌های غیر جراحی گونه‌گذاری نیز همانند تزریق ژل و تزریق چربی ظاهر کلی استخوان‌های گونه را اصلاح می کند و با بالا بردن قسمت میانی صورت، می تواند نقش زیادی در بازگرداندن شادی و نشاط به صورت فرد ایفا کند.

عمل جراحی چال گونه با فرورفتگی زیاد

امروزه می توان یک یا چند چال بر روی گونه با استفاده از جراحی چال گونه ایجاد کرد که این کار حتما باید در مطب متخصص جراحی زیبایی و در یک روز صورت گیرد. هم اکنون خانم ها و آقایان زیادی هستند که برای ایجاد چال‌ گونه به مطب متخصص مراجعه می کنند. نتایج حاصل از عمل جراحی چال‌گونه توسط دکتر متخصص معمولاً دائمی می باشد. موقعیت و سایز چال یک انتخاب شخصی است ولی حتما باید تحت نظر متخصص صورت بگیرد تا بعدها مشکلی برای فرد ایجاد نکند.

عمل چال گونه چگونه انجام می شود

جراحی چال گونه یکی از جراحی های زیباییست که با دارا بودن نتایج ماندگار به صورت سرپایی و تحت بی هوشی موضعی قابل انجام می باشد .در این روش جراحی پزشک با تعیین موقعیت و اندازه چال در روی صورت شما با نظر شما معمولا سبب تو رفتگی و کشیدگی پوست شما به سمت داخل در هنگام لبخند زدن شما می شود .شما می توانید قبل از عمل با مشاهده فیلم جراحی چال گونه اطلاعات کاملی را راجع به این عمل به دست آورید.

.شما در زمان این جراحی بیدار بوده و دردی را احساس نخواهید کرد .مدت زمان لازم برای انجام این جراحی ۲۰ دقیقه می باشد و انجام فعالیت های عادی بلافاصله پس از عمل برایتان ضرری نخواهد داشت .در حین جراحی پزشک با وارد نمودن ابزار مخصوص به بافت داخلی گونه و ایجاد حرکت چرخشی در بافت گونه ها مقداری از بافت چربی و عضلات گونه را برداشته و سوراخ بسیار کم عمقی را در زیر پوست شما ایجاد می کند .در نهایت با استفاده از بخیه قابل جذب داخل بافت گونه بسته می شود .برش ایجاد شده در داخل گونه شما در نهایت خود را به شکل چال گونه نشان خواهد داد .

عمل جراحی چال گونه

بعد از انجام جراحی چال گونه چه مراقبت هایی باید انجام شود

۱-مصرف انواع نوشیدنی های سرد و گرم تا رفع حالت بی حسی در گونه های شما ممنوع می باشد .
۲-رعایت بهداشت دهان و دندان جهت جلوگیری از بروز عفونت پس از عمل ضروری می باشد .
۳-استفاده از دهانشویه کلر هگزیدین به مدت دو هفته پس از جراحی چال گونه ضروری می باشد .
۴-آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشکتان را طبق دستور و به صورت منظم مصرف نمایید .
۵-برای کاهش درد از پاراستامول استفاده کنید و در صورت نیاز به مسکن با پزشکتان تماس بگیرید ۵ تا ۱۰ روز پس از عمل برای کشیدن بخیه ها و معاینه به پزشکتان مراجعه کنید .
۶- شما می توانید جهت کاهش تورم و کبودی از گیاه دارویی به نام آرنیکا نیز استفاده کنید .این دارو را می توانید به راحتی

اقدامات قبل از  جراحی چال گونه

رعایت نکات زیر قبل از  جراحی چال گونه ضروری می باشد:

حداقل ۶ ساعت قبل از انجام عمل جراحی چال گونه چیزی خورده نشود.

حداقل دو هفته قبل و بعد از عمل  چال گونه سیگار مصرف نشود مخصوصا برای بیمارانی که قصد انجام عمل های جراحی کاهش سایز سینه، جراحی زیبایی شکم یا عمل جراحی لیفت صورت را دارند.

راهنمایی ها و توصیه های پزشک را در مورد سلامت دهان حداقل دو هفته قبل و بعد عمل رعایت کنید. همچنین باید قبل عمل صورتتان آرایش نداشته باشد.

بهبودی بعد از جراحی چال گونه

بیمار پس از عمل  چال گونه ممکن است مقداری مقدار ورم در صورت داشته باشد و مراقبت‌های پس ‌از عمل هم مثل خود عمل ساده می باشد. در این حالت مراقبت‌های مورد نیاز معمولاً شامل دهان‌شویه منظم با محلول ضدعفونی و استفاده از آنتی‌بیوتیک می باشد.

 

می‌توان چند روز بعد از عمل چال گونه به کارهای روزمره پرداخت، اما از انجام فعالیت‌های شدید ورزشی و تمرین‌های سخت که  آسیب رساننده است خودداری کنید. طول درمان در این حالت بین ۷ تا ۱۰ روز است و  بعد چند هفته شما متوجه خواهید شد که ناحیه گونه، چال یا شکاف در زمان  لبخند زدن را پیدا کرده و نمود بیشتری دارد شما احساس خواهید کرد که با این چال به دنیا آمده اید.

عوارض احتمالی جراحی چال گونه

در جراحی چال‌گونه هم مثل سایر عمل ها احتمال خون‌ریزی، عفونت، جراحت، ترمیم کمتر یا بیشتر از اندازه لازم وجود دارد. هرچند که احتمال مشاهده شدن این عوارض خیلی کم است و در عمل جراحی چال گونه عوارض در سطح حداقل مشاهده خواهد شد و ممکن است  بیمار کمی ورم و کبودی در صورت داشته یاشد. بیمار بعد از روز عمل چال گونه می تواند به فعالیت‌های عادی خود برگردد.

همچنین ممکن است وجود چال گونه بر روی گونه بدون حرکات عضله ای در صورت همراه باشد.اثرات دراز مدت در این رابطه هنوز دیده نشده چون چال بر روی گونه یک عمل جراحی به نسبت جدید است.

 

 

هرچند این اتفاق خیلی کم و در کمتر از ۵ درصد موارد اتفاق می افتد، اما اگر چال ایجاد شده بر روی گونه زیادی عمیق باشد یا عمق خیلی کمی داشته باشد می‌توان این عمل جراحی را مجدداً بر روی فرد انجام داد.

موارد منع جراحی چال گونه

۱-سرطان فعال بخصوص سرطان درسروگردن
۲-مشکلات خونی (کم خونی) بخصوص مشکلات انعقاد خون (کمبود پلاکت)
۳-عفونت شدید وفعال در هرجای بدن خصوصا درصورت و محل جراحی
۴-مصرف آسپیرین یا سایر داروهای ضد لخته خون
۵-درمان با داروهای شیمی درمانی یا کورتون ها
۶-اختلالات سیستم ایمنی بدن ازجمله ایدز
۷-دیابت وفشارخون کنترل نشده.
۸-بارداری وشیردهی
۹-حساسیت به داروهای بیحسی
۱۰-بیماری قلبی یا مغزی جدی یا شدید.
۱۱-مصرف روآکوتان(ایزوترتینوین)

هزینه  جراحی چال گونه

هزینه عمل چال گونه مثل جراحی های زیبایی دیگر به عوامل متعددی وابسته است. ابتدا باید یک جلسه مشاوره با پزشک داشت و در مورد این هزینه ها با وی صحبت کرد. هزینه جراحی به فاکتورهای مختلفی مثل پزشک جراح، مکان جراحی که یا کلینیک معمولی و یا کلینیک های تخصصی است، نوع برجستگی چال گونه و روش مورد استفاده بستگی دارد.

نتیجه نهایی عمل چه زمانی قابل مشاهده می باشد

پس از جراحی ممکن است مقداری ورم در ناحیه گونه ها داشته باشید که با رعایت دستورات ذکر شده در بالا ورم فروکش کرده و فرم صورتتان به حالت قبل بازخواهد گشت .انجام فعالیت های بدنی سنگین توسط شما تا ۱۰ روز پس از عمل ممنوع می باشد ولیکن شما می توانید فعالیت های عادی زندگیتان را انجام دهید .پس از چند هفته چال گونه شما ظاهر بهتری پیدا کرده و به خوبی توسط اطرافیانتان قابل مشاهده خواهد بود .

آیا پس از جراحی چال خنده نیاز است که داروی خاصی مصرف شود

معمولا پس از  عمل جراحی چال گونه پزشک مصرف آنتی بیوتیک را تجویز می نماید ، مصرف مسکن ها برای کاستن درد بیمار می باشد .امکان دارد  در برخی از موارد پزشک معالج  مصرف برخی از دارو های نظیر آدویل ، موترین را ۱ هفته قبل از جراحی ممنوع اعلام میکند علت این امر رقیق شدن خون میباشد که ممکن است در زمان جراحی رخ دهد

جراحی برگشت ایجاد چال گونه

از مزایای  این عمل جراحی برگشت پذیری آن است البته نه در تمامی موارد ، بلکه در همه عمل های زیبایی موارد استثنا هم وجود دارد . عمل جراحی چال گونه معمولا نتایج دراز مدتی دارد اما در بعضی مواقع تا حدی برگشت پذیر است .

بافت داخل گونه در عمل برگشت آزاد میشود و پوست از عضله زیرین جدا میشود . جراح پیش از عمل متقاضی را از خطرها ی احتمالی ، مزایا و گزینه‌ های ممکن آگاه میکند . گاهی پس از جراحی در موارد خاص نادر ضعف موقت عضله  گونه رخ میدهد که امکان دارد  چند هفته دوام داشته باشد .

آیا می توان درباره عمق یا گودی چال خنده تصمیم گرفت

تا حدودی انجام این کار امکان پذیر است . در حقیقت عمل چال گونه تا حدودی مشخصی قابل اصلاح است . در این رابطه بسیاری از متغیر های مختلف وجود دارد که میتواند بر عمق ، اندازه و ظاهر چال خنده تاثیر داشته باشد .

بعضی از این متغیرها شامل(  میزان ضخامت پوست گونه ، مقدار چربی موجود در آن ، شکل صورت ، و توازن عضلات صورت است . علاوه بر این بیمار  می توانید محل قرارگیری چال خنده را بر روی صورت خود مشخص کنید .

در این حالت فرد  می توانید با پزشک خود درباره جزئیات عمل جراحی صحبت کنید و بر اساس راهنمایی ها و نظرات وی درباره محل دقیق ایجاد چال خنده بر روی گونه خود تصمیم گیری نمایید . به هر حال باید توجه کنید نوع چال خنده ایجاد شده بر روی گونه وابستگی خاص به فاکتورهای مطرح شده فوق دارد .

دکتر هدی عین اللهی – متخصص پوست و مو 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *