نحوه جراحی چال گونه

نحوه جراحی چال گونه

نحوه جراحی چال گونه

نحوه جراحی چال گونه: برخی افراد در گونه خود به شکل مادرزادی چال دارند و این به دلیل دارا بودن عضله خنده در این افراد می باشد. این عضله خنده از بدو تولد در این افراد وجود دارد و اتصال قسمتی از آن به پوست سبب می شود هنگام خنده این عضله به سمت داخل کشیده شود و در گونه چال ایجاد کند.

نحوه جراحی چال گونه

 این چال ممکن است در افراد در یک طرف گونه و یا در هر دو طرف باشد. در برخی افراد وجود این چال ها در چهره افرد زیبایی و جذابیت ایجاد می کند. محل قرار گرفتن و میزان فرورفتگی این چال ها در افراد مختلف متفاوت می باشد و به نحوه جراحی چال گونه گونه و خواست بیمار بستگی دارد .مثلا در برخی افراد جایگاه قرار گیری چال گونه کنار لب می باشد و عمق نسبتا کمی دارد و در برخی افرد در وسط گونه است و عمق بیشتری را دارا می باشد.

مد این روزها، جراحی چال گونه

شاید شما نیز توجه کرده باشید برخی افراد هنگام لبخند زدن یا خندیدن، حفره‌ای کوچک و زیبا روی گونه‌هایشان بوجود می‌آید. بسیاری افراد بر این باورند که این حفره کوچک بر زیبایی می‌افزاید به همین دلیل بعضی‌ها برای داشتن چال گونه تن به عمل‌های جراحی و زیبایی متعدد می‌دهند.

چال طبیعی و مادرزادی صورت به این علت بوجود می‌آید که هنگام لبخند و خنده، پوست و ماهیچه‌های گونه جمع شده و به داخل صورت کشیده می‌شود و همین موضوع حفره‌هایی کوچک را کنار لب‌ها متمایل به گونه‌ها ایجاد می‌کند.
در برخی نقاط جهان به کاشت چال گونه، «طرح لبخند» یا «گودی لبخند» نیز گفته می‌شود زیرا هنگام لبخند یا خنده این حفره‌های کوچک بروز می‌کنند. بسیاری افراد این چاله را به طور طبیعی، مادرزادی و ژنتیکی دارند و حتی از آن نیز ناراضی هستند اما برخی دیگر برای داشتن این حفره‌های کوچک میلیون‌ها تومان هزینه می‌کنند و این موضوع کاملا سلیقه‌ای است.

بسیاری از هنرپیشه‌ها و ستارگان هالیوودی نیز چال گونه دارند و در بیشتر موارد مصنوعی است؛ افراد بسیاری در سراسر دنیا به پیروی از ستاره مورد علاقه خود نیز به این عمل جراحی تن می‌دهند

 جراحی چال گونه

مشاوره قبل از عمل در مورد نحوه جراحی چال گونه

خیلی از کسانی که قصد انجام این جراحی را دارند، در مورد نحوه جراحی چال گونه کنجکاو هستند و همچنین می خواهند بدانند نحوه جراحی چال گونه چه تاثیری بر نتیجه عمل خواهد داشت و همچنین تاثیر آن بر زیبایی صورت به چه میزان خواهد بود. به همین دلیل جراح در این جلسه با استفاده از نرم افزاری خاص صورت فرد را شبیه سازی می کند و فرد تا حدودی می تواند نتیجه جراحی را قبل از عمل ببیند.

مشاوره قبل از نحوه جراحی چال گونه

همچنین فرد می تواند در این جلسه مشاره از انتظاراتی که از جراحی و نحوه جراحی چال گونه دارد با پزشک خود صحبت کند تا پزشک شرایط فرد را در نظر گرفته و بررسی های لازم را انجام  دهد و سپس نحوه جراحی چال گونه مناسب را به بیمار پیشنهاد دهد.

 نحوه جراحی چال گونه 

معمولا بهترین محل برای ایجاد کردن چال گونه روی صورت فرد حدود ۲ تا ۳ سانتیمتر از گوشه بالایی لب می باشد. جراحی چال گونه و نحوه جراحی چال گونه جراحی سختی نمی باشد و به شکل سرپایی قابل انجام است و می تواند در داخل کلینیک زیبایی انجام شود . مدت زمان لازم برای این جراحی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می باشد. نحوه جراحی چال گونه زیبایی با بی حسی موضعی انجام می شود و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد.

اقدامات قبل از جراحی و نحوه جراحی چال گونه

قبل از جراحی و نحوه جراحی چال گونه توجه به نکات زیر ضروری است:

  • حداقل ۶ ساعت قبل از انجام جراحی چیزی خورده نشود.
  • حداقل ۲ هفته قبل از جراحی و ۲ هفته بعد از جراحی از مصرف سیگار پرهیز گردد.
  • حداقل ۱ هفته قبل از جراحی مصرف الکل قطع گردد.
  • در صورت وجود درد یا ناراحتی به هر دلیلی قبل از جراحی از مسکن هایی مثل استامینوفن یا پاراستامول به تجویز پزشک استفاده شود
  • قبل از جراحی دوش گرفته شود.
  • در روز جراحی سعی شود از مصرف لوازم آرایشی مثل لنزهای چشمی، لاک ناخن، جواهرات و لوازم آرایشی خودداری شود.
  • دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های که پزشک در مورد سلامت دهان به بیمار می دهد را حداقل ۲ هفته قبل و ۲ هفته پس از جراحی رعایت نماید.

ماندگاری عمل چال گونه 

مدت زمان ماندگاری چاله ایجاد شده روی گونه به نحوه جراحی چال گونه هم بستگی دارد. البته تا مدتی پس از عمل چه در حالت ثابت و چه در حالت لبخند، چال گونه به یک شکل در می آید. به مرور این چاله از حالت استاتیک خارج می شود و تنها به شکل خنده در خط خنده ایجاد می شود. معمولا ماندگاری و دوام این چاله بنا به نحوه جراحی چال گونه بین ۱ تا ۲ سال می باشد.

ماندگاری جراحی چال گونه

چالی که توسط جراحی در خط خنده تشکیل می شود در ابتدا عمیق می باشد ولی به تدریج در طول مدت ۶ ماه بعد از جراحی کم عمق می شود و در آخر هم شکل طبیعی به خود می گیرد. همه میتوانند اقدام به جراحی چال گونه بکنند ولی توصیه می شود گونه فرد پرحجم و گوشت آلود نباشد چون در اینصورت نتیجه جراحی رضایت بخش نخواهد بود.

هزینه و نحوه جراحی چال گونه چقدر است؟

هزینه جراحی چال گونه نسبت به دیگر جراحی های زیبایی کمتر می باشد. از آنجاییکه این جراحی در مطب و کلینیک انجام می شود و در نحوه جراحی چال گونه نیازی به استفاده از تجهیزات اتاق عمل مثل مواد بیهوشی و… نمی باشد بنابراین نرخ کمتری خواهد داشت.

عوارض گذاشتن چال گونه

جراحی چال گونه و نحوه جراحی چال گونه عوارض خاصی برای فرد ایجاد نخواهد کرد و فقط ممکن است بعد جراحی کمی خونریزی و کبودی  مشاهده شود. می توان از کمپرس یخ در صورتی که کبودی و تورم وجود دارد استفاده کرد. عفونت هم به ندرت بعد از جراحی مشاهده می شود و برای جلوگیری از عفونت بهتر است با تجویز پزشک آنتی بیوتیک مصرف کرد ولی در کل از جراحی های کم عارضه می باشد.

مراقبت های پس از جراحی چال گونه

 باید بعد از جراحی چال گونه فرد در تغذیه خود تغییراتی ایجاد کند و از غذاهای نرم مصرف کند تا بخیه ها دچار آسیب نشوند. این مراقبت ها معمولا از ۳ روز تا دو هفته طول می کشد.

مراقبت های پس از جراحی چال گونه

مکانیسمی که به صورت طبیعی، چال گونه در صورت فرد ایجاد می کند تعدادی عضله در صورت می باشد که به صورت همگن و هماهنگ با یکدیگر عمل می کنند و کارهایی را در صورت انجام می دهند که با ایجاد کردن تغییراتی در این عضلات افرادی که این چال را ندارند ایجاد می شود.

بهبودی بعد از عمل جراحی چال گونه

فرد متقاضی چال گونه بعد از جراحی کمترین مقدار تورم در ناحیه صورت را خواهد شد و مراقبت‌های پس ‌از این عمل هم مانند نحوه جراحی چال گونه ساده می باشد. مراقبت‌های پس از عمل معمولاً شامل دهان‌شویه منظم با محلول ضدعفونی و استفاده از آنتی‌بیوتیک می باشد. بیمار می‌تواند چند روز پس از جراحی کارهای روزمره خود را از سر بگیرد اما باید از انجام فعالیت‌های شدید مثل ورزش و تمرین‌های سخت که می‌تواند به صورت آسیب برساند خودداری نماید.

دوره درمان پس از جراحی معمولا بین ۷ تا ۱۰ روز می باشد و بعد چند هفته بیمار متوجه می‌شود که ناحیه گونه ظاهر مورد نظر را پیدا کرده و چال یا شکاف گونه در هنگام لبخند بیشتر دیده می شود (در زمان حرکت عضلات صورت) و بیمار حس خواهد کرد که این مشخصه را از اول داشته است. به‌هرحال نتایج نهایی حاصل از این عمل جراحی پس از یک ماه قابل ‌مشاهده خواهند بود.

 جراحی چال گونه

نتیجه جراحی چال گونه

با استفاده از جراحی چال گونه،می توانید بر گونه های خود چال گونه ایجاد کنید .این چال گونه حتی بدون لبخند هم بر صورت شما نمایان می باشد . جراحی چال گونه محدودیتی ندارد و برای هر فردی قابل انجام می باشد اما در صورت امکان بهتر است که گونه افراد برای این جراحی بیش از اندازه چاق نباشد .

ورزش کردن برای ایجاد چال خنده یا چال گونه به صورت طبیعی

۱-لب‌های خود را غنچه کنید

لب‌های خود را غنچه کنید و سعی کنید گونه‌های خود را به طرف داخل بکشید. برای شروع تمرین دادن به عضلات گونه‌ی خود، صورت خود را به حالتی در بیاورید که انگار همین الان لیموی ترش یا یک چیز بسیار تلخ خورده‌اید. لب‌های شما باید به حالت جمع و چروکیده باشد و گونه‌هایتان کاملا به طرف داخل دهان مکیده شده باشد. دندان‌هایتان را کاملا روی هم نگذارید چرا که باید گونه‌های شما کاملا به طرف داخل دهان کشیده شده باشند. لازم نیست لب‌های شما حتما بسته باشند.

توجه: این تکنیک یکی از روش‌های توصیه شده‌ی عمومی است برای ایجاد چال گونه یا چال خنده و هیچ تحقیقات رسمی روی آن انجام نشده و به طور علمی ثابت نشده. بلکه روشی است که به طور مبهم و به صورت نقلی و غیر رسمی توصیه شده و به همین خاطر نتیجه بخش بودن این روش تضمینی نیست.

گونه‌های شما باید مرتبا و تا جای ممکن به سمت داخل کشیده شود، در حالی که دندان‌های بالایی و عقبی شما آزاد هستند و قسمت بیش‌تر حجم گونه در میانه و وسط دهان است و روبه‌روی لب‌ها قرار دارد. تصور کنید که دارید یک نوشیدنی با طعم بسیار تند و تیز می‌خورید که به شدت شما را آزار داده، واکنش شما به یک طعم تند و تیز چیزی است که در این حرکت تمرینی باید انجام دهید.

 جراحی چال گونه

۲-روی گونه‌ی خود فشار دهید و نگه دارید

روی گونه‌ی خود با انگشت فشار بیاورید و انگشت خود را نگه دارید. انگشت خود را در جایی قرار دهید که بیش‌ترین فضا در زیر آن قرار دارد و انگشت شما تا عمق بیشتری فرو می‌رود. با دو انگشت اشاره‌ی خود به این دو نقطه فشار آورید و در هنگامی که می‌خواهید دهان خود را حرکت دهید، همچنان انگشتان خود را فشار دهید تا پوست گونه زیر انگشتان شما حرکت نکند. درصورتی‌که بخواهید می‌توانید شصت دست یا با انتهای یک مداد نیز این کار را انجام دهید.

۳-لبخند بزنید و جای انگشت خود را تغییر دهید

درحالی‌ که انگشت شما روی گونه‌هایتان قرار دارد، لبخند بزنید و جای انگشتان خود را روی گونه تغییر دهید. سعی کنید یک لبخند بزرگ بزنید و در عین حال انگشتان خود را روی گونه خود نگه دارید. لبخند شما باید تا جای ممکن عریض باشد و درست مانند حالتی باشد که درحالت طبیعی، ناگهان لبخند می‌زنید. انگشتان شما باید نزدیک به دو طرف لب‌های شما باشد، جایی که اگر به طور طبیعی، چال خنده داشتید، چال خنده شما آنجا می‌افتاد.

در حالی که این کار را انجام می‌دهید به خودتان در آینه نگاه کنید، اگر انگشتان شما از جایی که دارید روی آن فشار می‌آورید سر می‌خورند، بدون آن که انگشت‌تان را بردارید، به آرامی‌آن را روی گونه خود حرکت دهید و به جای اولش برگردانید. جایی که می‌خواهید چال گونه تشکیل شود با سر انگشتان یا با انتهای یک مداد فشار دهید و انگشت خود یا مداد را تکان ندهید. می‌توانید برای دیدن جای چاله‌ی تشکیل شده روی گونه خود، سریعا انگشت خود را بردارید و در صورتی که جای چال گونه تشکیل شده است، از خودتان عکس بگیرید. در صورتی که دهان خود را از آن حالت خارج کنید، این جای چال خنده نیز محو می‌شود.

 جراحی چال گونه

۴-به فشار دادن گونه خود ادامه دهید

به فشار دادن انگشت خود روی گونه تا ۳۰ دقیقه ادامه دهید. اگر دوست دارید جای چال گونه تشکیل شده کم کم شکل بگیرد و محو نشود، لازم است برای مدت طولانی این کار را ادامه دهید و این زمان نباید کمتر از ۳۰ دقیقه باشد. هر چه قدر بیشتر به فشار دادن انگشت روی گونه‌ی خود ادامه دهید، جای چال گونه بیشتر شکل می‌گیرد و شما شانس بیشتری دارید که جای چال گونه‌ی با دوام‌تری داشته باشید.

در گذشته دستگاه‌های مکانیکی وجود داشتند که با وارد کردن فشار قابل تنظیم به این نقاط در صورت سعی در ایجاد چال گونه داشتند. البته هیچ وقت این موضوع به اثبات نرسید که این دستگاه‌ها واقعا نتیجه‌بخش هستند، اما برخی از افراد نسب به موثر بودن این دستگاه‌ها اطمینان زیادی داشتند. حرکتی که در این جا توضیح داده شد، در واقع کار مشابه همان دستگاه را انجام می‌دهد.

۵-این کار را هر روز انجام دهید

برای چند هفته این کار را ادامه دهید و هر روز تمرین ایجاد چال خنده را برای ۳۰ دقیقه انجام دهید. در صورتی که بعد از گذشت یک ماه همچنان تغییری در گونه شما ایجاد نشد، بهتر است ادامه کار را رها کنید. از آن جایی که این روش به صورت تحقیقاتی تایید شده نیست و فقط به صورت نقل قولی بیان شده، تضمین شده نیست و ممکن است برای شما نتیجه بخش نباشد.

دکتر  هدی عین اللهی -متخصص پوست و مو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *